Wielka katastrofa demograficzna w Polsce

Wielka katastrofa demograficzna w Polsce

Już niebawem w Polsce rozpocznie się wielka katastrofa demograficzna. Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju ostrzega, że za kilkadziesiąt lat populacja w kraju zmniejszy się z 38 mln do 24 mln. Pomimo, że wskaźnik dzietności stale rośnie, jest i tak o wiele za niski, aby zagwarantować poprawne działanie kraju.

Poważne konsekwencje katastrofy demograficznej

O zbliżającej tragedii wypowiedział się na swoim profilu na Tweeterze Paweł Borys – szef Polskiego Funduszu Rozwoju. Tłumaczy, że w najbliższych dekadach liczba ludzi w Polsce zmniejszy się z 38 mln do zaledwie 24 mln obywateli. Wskaźnik dzietności w kraju wynosi aktualnie 1,43, jednak aby sytuacja była stabilna powinien wynosić 2,1.

Jest to bardzo niepokojąca sytuacja, ponieważ w najbliższych latach coraz mniej osób będzie pracować na emerytury starszego pokolenia. Co więcej, kolejnymi konsekwencjami może być brak rąk do pracy. Ponadto, grozi to wyludnieniem miast i wsi, spadkiem cen nieruchomości, napięciem w finansach publicznych, wzrostem podatków, kurczeniem się lokalnego rynku czy też kolejnymi problemami w systemie emerytalnym i zdrowotnym.

ZOBACZ TAKŻE: MATKA WESZŁA PO WÓZEK, A TRAMWAJ ODJECHAŁ. NA PRZYSTANKU ZOSTAŁO DZIECKO

Jak zapobiec tragedii?

Kryzys demograficzny odbije się najbardziej w strefie ekonomicznej Polski. Szacuje się, że w najbliższych kilkudziesięciu latach zaledwie ułamek kraju będzie pracował, co skutkuje znacznym zmniejszeniem PKB. Zdaniem ekonomisty, jak najszybciej należy przeprowadzić zmiany wśród osób młodych i starszych: „One zazwyczaj dorabiają sobie po jakiś sklepach, a powinny np. w zakładach firm, które je później będą mogły wraz ze szkołą dokształcić i później zatrudnić. Ale to wymaga zmiany modelu edukacji” – komentuje. Dodatkowo, kobiety powinny być zachęcane do pracy. Na ten moment projekty takie jak 500 plus dają zupełnie odwrotny efekt. Należałoby przeprowadzić rewolucję mentalną Polaków.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.