W najbliższych dniach w Polsce rekordowy wzrost ciśnienia – raz na kilkanaście lat

W najbliższych dniach w Polsce możemy spodziewać się gwałtownego skoku ciśnienia. Co jeszcze, mówimy o rekordowych liczbach. Taka sytuacja zdarza się raz na kilkanaście lat. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, iż wzrost zacznie się już dziś, jednak najwyższy punkt zanotujemy w poniedziałek. 

W najbliższych dniach w Polsce gwałtowny skok ciśnienia

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, już od dziś możemy się spodziewać dość gwałtownego skoku ciśnienia. Synoptycy podkreślają, iż takie wartości zdarzają się w naszym kraju rzadko. W poniedziałek możemy się spodziewać nawet 1050 hektopaskali. Na Suwalszczyźnie od jutra 1042 hPa, natomiast na południowym-zachodzie od 1046-1048 hPa.

ZOBACZ TAKŻE: W ROSSMANNIE PIERWSZE AUTOMATY – MOŻESZ NAPEŁNIĆ SWOJĄ BUTELKĘ PŁYNEM DO PRANIA

Instytut podaje, że takie wartości w Polsce są notowane raz na kilka/kilkanaście lat. Jednak podane wartości nie pobiją wcześniejszych rekordów (w grudniu 1997 w Suwałkach notowano wartość 1054 hPa i to jest najwyższa wartość).

W komunikacie możemy przeczytać, iż „nie czeka nas oczywiście pogodowa katastrofa, ale tak znaczny wzrost ciśnienia zdecydowanie może wpłynąć na nasze samopoczucie. Zazwyczaj nagłe zmiany nie wpływają pozytywnie na samopoczucie. Jak podaje tvn, będzie miało to związek z nadmiernym pobudzeniem układu nerwowego oraz trudnościami w skupieniu.

 

IMGW dodaje również, że „w bodźcowym środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia”.

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.