Niesamowite obserwatorium w Norwegii – skąd inspiracja? [zdjęcia]

obserwatorium w Norwegii

To niesamowite obserwatorium w Norwegii ma powstać do końca przyszłego roku. Studio architektoniczne Dorte Mandrup z Kopenhagi zwyciężyło w konkursie dzięki swojemu pomysłowi. Chodzi o projekt budynku, który inspirowany był jednym z piękniejszych wodnych ssaków – płetwalem błękitnym. Wizualizacja robi wrażenie! 

Niesamowite obserwatorium w Norwegii powstanie pod koniec przyszłego roku

Za projekt obserwatorium odpowiedzialne jest studio architektoniczne z Kopenhagi Dorte Mandrup. Pomysł ma nieprzypadkową nazwę, gdyż „The Wale” inspirowany był wodnym ssakiem – płetwalem błękitnym. Wizualizacja budynku przypomina wieloryba wyłaniającego się z oceanu. To z pewnością oryginalne i innowacyjne rozwiązanie.

Co ciekawe, zaprojektowano go tak, że sprawia wrażenie jakby budynek „wyrastał” z ziemi, co idealnie komponuje się z otoczeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: APEL NAUKOWCÓW – KRYZYS KLIMATYCZNY

Patrząc na tę propozycję, wiadomo dlaczego projekt zajął pierwsze miejsce i dojdzie przez to do realizacji. W zależności z której strony patrzy się na budynek, widać inną część zwierzęcia. Dodatkowo, budynek znajdować się będzie na wyspie Andøya (archipelag Vesterålen). To właśnie tam znajduje się port, z którego badacze wypływają w poszukiwaniu ssaków. To ich naturalne środowisko. Dlatego to idealne miejsce, aby tam znajdowało się obserwatorium.

Co będzie można tam robić? Oprócz kawiarni i sklepów z pamiątkami, przez oszklone szyby będzie można obserwować archipelag. Dodatkowo, znajdą się tam miejsca oferujące wystawy, a na dachu będzie czekał na turystów taras widokowy, który rozszerzy pole do obserwowania. Działalność tego miejsca ma również przyczynić się do ochrony tych zwierząt.

 

Norwegowie potrafią zaskoczyć pomysłami związanymi z architekturą. „The Wale” to innowacyjne rozwiązanie, które zapiera dech w piersiach. Nie możemy się doczekać ukończenia prac i otwarcia obserwatorium.

źródło zdjęcia: twitter

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.