W najbliższych dniach w Polsce możemy spodziewać się gwałtownego skoku ciśnienia. Co jeszcze, mówimy o rekordowych liczbach. Taka sytuacja zdarza się raz na kilkanaście lat. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, iż wzrost zacznie się już dziś, jednak najwyższy punkt zanotujemy w poniedziałek.
W najbliższych dniach w Polsce gwałtowny skok ciśnienia
Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, już od dziś możemy się spodziewać dość gwałtownego skoku ciśnienia. Synoptycy podkreślają, iż takie wartości zdarzają się w naszym kraju rzadko. W poniedziałek możemy się spodziewać nawet 1050 hektopaskali. Na Suwalszczyźnie od jutra 1042 hPa, natomiast na południowym-zachodzie od 1046-1048 hPa.
ZOBACZ TAKŻE: W ROSSMANNIE PIERWSZE AUTOMATY – MOŻESZ NAPEŁNIĆ SWOJĄ BUTELKĘ PŁYNEM DO PRANIA
Instytut podaje, że takie wartości w Polsce są notowane raz na kilka/kilkanaście lat. Jednak podane wartości nie pobiją wcześniejszych rekordów (w grudniu 1997 w Suwałkach notowano wartość 1054 hPa i to jest najwyższa wartość).
Na stronie https://t.co/hOZ9IVW1vs pojawił się właśnie nowy komunikat IMGW-PIB, na temat rekordowo wysokiego ciśnienia.
W poniedziałek warunki #biometeo niekorzystne.
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna zima, po raz kolejny nas zaskoczy!#IMGW #meteo #ciśnienie #wyż pic.twitter.com/GHUyi0Tzc1
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 18, 2020
W komunikacie możemy przeczytać, iż „nie czeka nas oczywiście pogodowa katastrofa, ale tak znaczny wzrost ciśnienia zdecydowanie może wpłynąć na nasze samopoczucie. Zazwyczaj nagłe zmiany nie wpływają pozytywnie na samopoczucie. Jak podaje tvn, będzie miało to związek z nadmiernym pobudzeniem układu nerwowego oraz trudnościami w skupieniu.
Od jutrzejszego popołudnia notować będziemy gwałtowny wzrost ciśnienia, którego apogeum przypadnie na poniedziałkowe popołudnie. Niestety, bardzo wysokie ciśnienie będzie miało również wpływ na to, jak będziemy się czuli.
Dane UM pic.twitter.com/Hg9GakZzhW
— Obserwator Burz Podkarpacie (@OPodkarpacie) January 18, 2020
IMGW dodaje również, że „w bodźcowym środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia”.