Uwaga na fałszywe SMS-y z sanepidu – GIS ostrzega!

to stało się po trzech latach

Uwaga na fałszywe SMS-y z sanepidu! Oszuści sprytnie wykorzystują panikę i dezinformację ludzi, aby wyłudzać od nich pieniądze. Tym razem podają się za sanepid i informują o dodatnim wyniku testu na koronawirusa. Podają również numer telefonu, pod który należy zadzwonić, aby sprawa nie została zgłoszona na policję. Poznaj szczegóły działania oszustów!

Uwaga na fałszywe SMS-y z sanepidu!

Pandemia koronawirusa to wyjątkowy czas, w którym nie każdy się odnajduje. Żyjemy w czasach, kiedy w sieci roi się od fake news’ów i teorii spiskowych. Nic więc dziwnego, że wiele osób czuje się zagubionych, spanikowanych i nie do końca wie, komu należy ufać. Taki stan jest idealny dla oszustów, którzy wykorzystują słabości i łatwowierność ludzi.

ZOBACZ TAKŻE: JESTEŚ NA KWARANTANNIE? PRZYSŁUGUJE CI ŚWIADCZENIE Z TYTUŁU CHOROBY I ZASIŁEK OPIEKUŃCZY

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają SMS-y informując o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa. Ponadto wzywają do kontaktu na podany numer i grożą, że brak telefonu będzie skutkował zgłoszeniem sprawy na policję. Podany w wiadomości numer jest numerem premium, czyli o podwyższonej opłacie. Takie połączenie może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych za minutę.

Inspekcja Sanitarna: Proszę o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod nr 57… w sprawie dodatniego wyniku Covid-19. W przypadku braku kontaktu sprawa zostanie skierowana na POLICJE – brzmi treść SMS-a.

 

Inspekcja informuje, że nigdy nie wysyłała ani nie wysyła wiadomości o takiej treści i należy je traktować jako oszustwo. Przestrzegła również przed odpowiadaniem i oddzwanianiem pod wskazane numery. Dyrektor łowickiej placówki sanepidu, Sławomir Mucha zawiadamia, że w razie dodatniego wyniku testu na koronawirusa dzwonią bezpośrednio do zainteresowanej osoby i nie wysyłają żadnych wiadomości.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsza tego typu sprawa. Zdarzały się oszustwa, w których proponowano darmową szczepionkę na Covid-19 lub testy. Policja jak i GIS apeluje o szczególną ostrożność!

 

źródło: twitter.com, gov.pl, rmf24.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.