Unia Europejska oferuje ogromne wsparcie finansowe dla Polski

Unia Europejska oferuje wsparcie finansowe dla Polski. Co ciekawe, dla naszego kraju przeznaczony jest największy procent całej sumy Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Chodzi o wsparcie miejsc, dla których realizowanie klimatycznej polityki będzie najbardziej obciążające. 

 

 

Unia Europejska oferuje wsparcie finansowe dla naszego kraju – polityka klimatyczna

Jak informują media, dla naszego kraju przygotowano finansową pomoc w związku ze zmianami klimatycznymi. Przede wszystkim chodzi o wysoki poziom zatrudnienia w przemysłach węglowym oraz energochłonnym. Komisja Europejska przyjęła we wtorek propozycję w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformaccji (FST) – chodzi o regiony, w których realizowanie klimatycznej polityki będzie najbardziej obciążające.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: PALMY WE WROCŁAWIU NA ULICY LEGNICKIEJ – PROJEKT

Niedawna decyzja Mateusza Morawieckiego wzbudziła niemałe kontrowersje, gdyż Polska nie zobowiązała się do rezygnacji z węgla do roku 2050. Co jeszcze, w Europie tylko nasz kraj podjął taką decyzję. Dlatego nie wszyscy przyjęli ją z uznaniem, gdyż sytuacja na świecie w dalszym ciągu jest krytyczna.

 

W Polsce największe ekologiczne wyzwania

Pieniądze mają być dostępne dla wszystkich krajów UE. Dodatkowo, jak informuje Business Insider Polska, 2 miliardy euro mają trafić na transformację energetyczną właśnie do Polski. Natomiast w ramach całego projektu, mowa o 27 mln euro, czyli najwięcej w Europie. Trwają nadal negocjacje w sprawie podziału środków, jednak nasz kraj jest jednym z takich miejsc, gdzie czekają największe ekologiczne wyzwania. Ilość węgla nieustannie jest bardzo wysoka. Minister klimatu , Michał Kurtyka informuje:

Propozycja Komisji Europejskiej ws. mechanizmu wsparcia transformacji regionów najbardziej uzależnionych od węgla jest potwierdzeniem uznania przez naszych europejskich partnerów wyjątkowej sytuacji Polski. Nasza dobra pozycja w tych negocjacjach klimatycznych została odzwierciedlona w zaproponowanym podziale środków. Mówiąc o sprawiedliwej transformacji, mówimy o dużym zakresie działań, w tym również o inwestycjach w nowe zakłady produkcyjne (w tym w sektorach ETS), które stworzą dobrze płatne miejsca pracy w tych regionach. Chcemy ewolucji przemysłu, a nie jego likwidacji 

 

Głównym zamysłem jest odejście Polski od węgla, a uzyskane środki finansowe mają nam w tym pomóc. Jednak, aby je dostać, należy przedstawić plany transformacji.
 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.