Szwedzi zamykają islamską szkołę w obawie o „radykalizację dzieci”

Szwedzi zamykają

Szwedzi zamykają islamską szkołę. Dokładniej chodzi o Safirskolan w Göteborgu, wcześniej nazywaną Vetenskapsskolan. Szkołę pozbawiono licencji przez Inspektorat Szkolny. Decyzję o zamknięciu podjęto w obawie, że uczniowie ulegają zbyt dużym wpływom ideologii muzułmańskiej, przez co istnieje duże ryzyko radykalizacji dzieci.

W maju ABW aresztowało dyrektora szkoły

Szkoła Safirskolan w Göteborgu, wcześniej nazywana Vetenskapsskolan, została pozbawiona licencji przez Inspektorat Szkolny. Decyzję podjęto w obawie radykalizacji dzieci. Ponadto, wpływ na cofnięcie zgody na działalność miał również fakt aresztowania w maju dyrektora placówki – Abdela Nassera el Nadi przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Powodem zatrzymania był salafizm, czyli ruch religijno-polityczny w łonie islamu sunnickiego postulujący odrodzenie islamu przez powrót do jego pierwotnych źródeł. Zatrzymanie było powiązane z trzema radykalnymi imamami, których również aresztowano na początku maja. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Säpo) uznała, że stanowią oni zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

 

Nowy dyrektor z poglądami poprzedniego

Po aresztowaniu dyrektora, islamska szkoła zmieniła nazwę na Safirskolan i znalazła nowego dyrektora. Inspektorat Szkolny wspólnie z Säpo uznał, że jest on zbyt blisko związany z el Nadim. Jego poglądy pokrywają się z tym, co wyznawał jego poprzednik.

Inspektorat wydał oświadczenie, że dzieci w tej szkole są narażone na radykalizację. Ponadto mogą być rekrutowane przed radykalnych islamistów, co w efekcie skończy się przyłączeniem do Państwa Islamskiego.

ZOBACZ TAKŻE: 38. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

Ponadto ujawniono, że w szkole pracują cztery osoby, które wróciły z wojny w Syrii. Dwie z nich to kobiety, które mieszkały ze swoimi rodzinami w obszarze opanowanym przez terrorystów. Dwaj mężczyźni przebywali w Syrii tuż przed tym, jak ISIS ustanowiło „kalifat”. W szkole pracowało też siedem innych osób związanych z ekstremistycznymi środowiskami. Co więcej, dziennikarze śledczy wykazali, że na konto dyrektora szkoły przelewano miliony koron z kont zagranicznych, głownie z Malty i Arabii Saudyjskiej.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.