Symbole na skorupkach jajek- co oznaczają? Jak je odczytywać?

Jajka, które kupujemy w sklepach i supermarketach muszą być oznaczone specjalnym kodem. Jest on informacją, skąd pochodzą, jakiej są jakości i w jakich warunkach znosiły je kury. Przed wybraniem się na zakupy dobrze jest znać oznaczenia, które pojawiają się na produkcie. Dowiedz się co oznaczają poszczególne symbole na skorupkach jajek.

Znakowanie jajek: symbole na skorupkach

Jajka, które kupujemy na bazarach lub bezpośrednio od farmera mogą nie być oznakowane. O ile w pierwszym przypadku możemy ocenić jak żyją kury, tak w przypadku bazaru niestety nie ma takiej możliwości. Tutaj pozostaje nam więc liczyć na uczciwość i wiedzę sprzedającego.

W sklepach i marketach możemy kupić jedynie jajka, które są odpowiednio oznaczone. Kod mieści się na skorupce i zawiera bardzo wiele cennych informacji. Symbole na skorupkach jajek wskazują na pochodzenie i jakość kupowanych jaj. Kod, którym znakowane są jajka zawiera 11 cyfr i ma zawsze taki sam schemat. Schemat znakowania jajek można zobaczyć poniżej.

X-PL-AABBCCDD

Symbol X oznacza sposób hodowli kury. Symbol PL to oznaczenie kraju, z jakiego pochodzą jajka. Następne oznaczenia to w kolejności: kod województwa, symbol powiatu, kod działalności oraz oznaczenie hodowcy, czyli identyfikator producenta.

Oznaczenia jajek: 3PL, 2PL, 1PL, 0PL – numer na jajku

Wybierając jajka najczęściej sugerujemy się pierwszą cyfrą. Dla konsumenta ma to szczególne znaczenie, ponieważ wskazuje ona na warunki, w jakich trzymane są kury. Eksperci są zgodni- jajka w kategoriach 0 i 1 są dla nas najzdrowsze, a jednocześnie kury mieszkają w dobrych warunkach.

3PL – jajka pochodzą z chowu klatkowego – kury trzyma się w klatkach, bez możliwości swobodnego poruszania się. Cena jajek z symbolem na skorupce 3PL jest jednak najniższa.

2PL – jajka z chowu ściółkowego – kury przebywają w budynku, jednak mają możliwość poruszania się.

1PL – jajka z wolnego wybiegu – oznacza, że kury mają dostęp do świeżego powietrza. Posiadają również grzędy, na których mogą przesiadywać. Zwierzęta zamyka się tylko na noc, ale co najważniejsze, otrzymują one naturalny pokarm.

0PL – jajka z chowu ekologicznego – ten rodzaj hodowli zwierząt jest dla nich i dla konsumenta najlepszy. Kury są karmi się paszą wysokiej jakości, mają też możliwość swobodnego przemieszczania się. Jajka mają wówczas najwięcej wartości odżywczych i są bardzo zdrowe. W tym przypadku trzeba natomiast liczyć się ze zdecydowanie wyższą ceną.

Przed zakupami warto jest znać symbole na skorupkach jajek. Taka wiedza pozwoli nam na wybór najlepszego produktu.