Nowy sondaż – 48,3 procent poparcia dla partii PiS

Nowy sondaż zrealizowany przez Ośrodek Badawczy Dobra Opinia we współpracy z Polska Press Grupa pokazuje 48,3% poparcie dla partii PiS. Opublikowane przez „Polska Times” pokazuje jednak, że różnice podczas liczenia głosów mogą być nieduże, dlatego partia Jarosława Kaczyńskiego może nie być pewna większości w nowym Sejmie. 

Nowy sondaż procentowe poparcia

Nowy sondaż pokazuje przewagę partii PiS, jednak jak informuje Gazeta Wyborcza, wystarczy małe wahnięcie, by straciła większość w Sejmie. Zrealizowany we współpracy Polska Press Grupa oraz Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia. Opublikowane dane pokazują prawie 50% poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Dodatkowo, Koalicja Obywatelska uzyskała 27,7%, natomiast na SLD głosować chce 12,4% respondentów. Szanse ma również PSL z 6,5% głosów.

Według sondażu te cztery partie mają szansę wejść do Sejmu. Jak poinformowała „Polska Times”:

PiS wygrywa w czternastu województwach, a na Podkarpaciu, w Małopolsce, w Lubelskiem i Świętokrzyskiem zdeklasowało konkurencję. Z kolei Koalicja Obywatelska wygrywa z partią rządzącą w dwóch województwach – pomorskim i zachodniopomorskim

Co ciekawe, najliczniejsza grupa głosująca na Prawo i Sprawiedliwość to osoby powyżej 60 roku życia. Chodzi o 28% całego elektoratu PiS. Zdecydowanie mniej młodych oddało głos na tę partię. Oni natomiast stawiali na Konfederację, gdyż prawie połowę głosujących stanowili ludzie od 18 do 29 r.ż. Co trzeci wyborca Koalicji Obywatelskiej i Lewicy ma z kolei od 30 do 44 lat.

Jak podają eksperci, na tydzień przed wyborami PiS może liczyć na 254 mandaty, Koalicja Obywatelska na 138, SLD 49, zaś PSL-Koalicja Polska 18. Badanie przeprowadzano przez kilka dni, do 4 października, gdzie zaangażowało się 8 tysięcy osób metodą wywiadu ankietowanego.

 

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.