Święto Niepodległości – parady i bieg niepodległości

Co roku 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. To państwowe święto upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Ten dzień jest ważny, ponieważ po 123 latach niewoli, nasze państwo powraca na mapy Europy.

 

Geneza święta

Oficjalnie Święto Niepodległości obchodzimy od 1937 roku. Niestety, w związku z wybuchem drugiej wojny światowej, obchody odbyły się tylko dwa lata z rzędu. W 1945 roku zniesiono święto na czas okupacji, a powróciło ono dopiero w 1989 roku. Naturalnie obecnie jest to dzień wolny od pracy, który w Polsce ma charakter uroczysty i podniosły. Popularne są liczne parady, inscenizacje, koncerty patriotyczne czy nawet biegi niepodległości.

Niepodległość Polski

Oczywiście odzyskiwanie niepodległości było stopniowym procesem. Data 11 listopada 1918 wiąże się z zawarciem rozejmu w Compiegne, co oznaczało klęskę Niemiec i zakończenie I wojny światowej. Dzień wcześniej przyjechał do Warszawy Józef Piłsudski, którego zwolniono z więzienia w Magdeburgu. Dodatkowo 11 listopada mianowano go naczelnym dowódcą wojsk polskich, który po pertraktacjach doprowadził do wycofania wojsk niemieckich z Królestwa Polskiego.

Bieg Niepodległości na Święto Niepodległości

Co ważne, już w pierwszej edycji Biegu Niepodległości limit 10 000 uczestników został wyczerpany przed czasem. W trzeciej edycji biegu było to już 30 000 biegaczy. Niemniej jednak to, co wyróżnia ten bieg to nie tylko ilość uczestników, ale także utworzenie na starcie żywej flagi. Uczestnicy tworzą ją z białych i czerwonych elementów odzieży, które otrzymują w pakiecie startowym. W tym roku Bieg Niepodległości RunPoland 2019 odbędzie się ulicami Poznania. Trasa liczy 10 km, a bieg rozpocznie się o godzinie 11:11. Oprócz tego co roku zapraszany jest także gość specjalny. Do tej pory byli to: Paweł Czapiewski, Henryk Szost, Małgorzata Sobańska, Jerzy Skarżyński.

Biegi niepodległości w Polsce

W wielu miastach w Polsce organizowane są biegi jako forma uczczenia Święta Niepodległości. W biegu możesz wziąć udział między innymi w:

  • Gdyni
  • Warszawie
  • Krakowie
  • Poznaniu
  • Katowicach
  • Chorzowie
  • Malborku.

Podsumowując, Święto Niepodległości jest bardzo ważnym świętem dla wszystkich Polaków. Naturalnie jest to okazja do radosnych marszy, biegów, przedstawień o tematyce historycznej i spotkań z Polakami w różnych miejscach naszego kraju.

Źródło zdjęcia: konstancinjeziorna

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.