Święto Lotnictwa – kiedy obchodzimy? Sprawdź datę!

Święto Lotnictwa to kolejne obchody, których historię i powody ustanowienia postanowiliśmy Wam przybliżyć. Czemu je ustanowiono? Dlaczego obchodzimy je akurat tego dni? W artykule poniżej znajdziesz wszystkie informacje na ten temat!

Święto Lotnictwa – data

Święto Lotnictwa zbliża się wielkimi krokami. Mianowicie będziemy je obchodzić już 28 sierpnia. W tym dniu organizowane są różne pokazy. Co więcej, to odpowiednia pora, aby uczcić pamięć wszystkich sukcesów, historii oraz pilotów, którzy zasłynęli swoimi osiągnięciami.

 

Dzień Lotnictwa 2019

Dodatkowo, tego dnia również możemy zagłębić się w tradycje lotnicze, które w naszym kraju rozwijają się już od kilkudziesięciu lat! W całym kraju możemy udać się do muzeów, na konferencje lub specjalne pokazy, gdzie dowiemy się wiele ciekawych informacji na ten temat. Co więcej, na niektóre z nich zapraszani są znani pilocie. Opowiadają oni o swojej pasji i mogą odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania.

Święto Lotnictwa – historia

Święto to obchodzimy już od 1919 roku. Jednakże jego data była kilkakrotnie zmieniana. Na samym początku przypadało ono na 5 listopada. Wszystko dlatego, że ten dzień wiąże się z pierwszy lotem polskiego samolotu bojowego. Następnie Józef Piłsudski zmienił ją na 11 listopada. Stało się tak w związku z tym, że tego dnia odsłoniono Pomnik Lotnika w Warszawie. Kolejne zmiany zaszły w 1945 roku i na Święto Lotnictwa wybrano 1 września.

Dlaczego Święto Lotnictwa jest obchodzone 28 sierpnia?

Ostatecznie Minister Obrony Narodowej ustalił, że dzień 28 sierpnia będzie oficjalną datą tego święta. Co ciekawe, ma ona przypominać historyczne zwycięstwo kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w zawodach samolotów turystycznych. W 1932 roku nasi rodacy odnieśli w nich sukces na skalę międzynarodową. Bezsprzecznie to wielkie osiągnięcie, które zaowocowało popularnością tych zawodów w Polsce.

 

Święto Lotnictwa – 28 sierpnia

Tego dnia świętują nie tylko piloci cywilni i wojskowi, ale także wszyscy związani z przemysłem lotniczym. Niewątpliwie to odpowiednia data, aby bliżej przyjrzeć się sylwetkom polskich pilotów, którzy zasłużyli się ojczyźnie nie tylko podczas bitew, ale także odnieśli sukcesy wyczynowe w tej dziedzinie.