Światowy Dzień Turystyki 2019 – 27 września

Ludzie podróżują coraz częściej i coraz dalej. Jedni wolą wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży, inni decydują się na samodzielne planowanie wyjazdu. Niezależnie od tego jaką formę wypoczynku preferujemy, podróżowanie relaksuje i sprawia, że odkrywamy nowe miejsca, smaki, zapachy, napotykamy na ciekawostki. A czy wiesz kiedy przypada Światowy Dzień Turystyki?

 

Skąd się wziął Światowy Dzień Turystyki?

Światowy Dzień Turystyki to święto ustanowione w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki, która działa w ramach ONZ. Pierwsze obchody odbyły się w 1980 roku pod hasłem: „Wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia”. Co ważne, celem tego święta jest kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, zarówno w aspekcie kulturowym, gospodarczym czy politycznym.

Obchody pod hasłem

Każdego roku święto odbywa się pod innym hasłem przewodnim. W 2006 roku było to hasło: „Turystyka wzbogaca”. Z kolei w 2008 roku hasło brzmiało: „Turystyka odpowiedzią na wyzwanie zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia”. Wszystkie tematy towarzyszące spotkaniom mają za zadanie zwrócenie uwagi na ważne problemy społeczne, widoczne na skalę światową. Mogą to być takie zagadnienia jak: zmiany klimatyczne, prawa kobiet, ekologia, pokój i dialog międzykulturowy, łączenie kultur.

Światowy Dzień Turystyki 2019

Co ważne, od 1998 roku inny kraj zobowiązuje się do przewodniczenia obchodom. W tym roku główne obchody odbędą się w Ghanie. Będzie to czterdziesta już edycja. W 2019 roku Światowy Dzień Turystyki wypada w piątek 27 września. Jest to czas kiedy sezon wakacyjny przenosi się z półkuli północnej na półkulę południową.

Podróżuj z głową

Warto zwrócić uwagę, że Europa jest dziś światową mekką turystyki. Z kolei najczęściej odwiedzanymi państwami w skali globalnej są Francja, Stany Zjednoczone i Chiny. Liczba turystów nieustannie rośnie ze względu na możliwości swobodnego i często niedrogiego przemieszczania. Miejmy jednak świadomość, że sposób w jaki spędzamy urlop i na co przeznaczamy pieniądze, ma wpływ na to jak miejsce, do którego zmierzamy będzie funkcjonować za rok i za dziesięć czy dwadzieścia lat.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.