Śmietniska i fermy blisko osiedli – ustawa weszła w życie, a ekolodzy ostrzegają

Od dziś zaczynają obowiązywać nowe przepisy, mianowicie śmietniska i fermy można budować blisko osiedli mieszkaniowych. Mowa o odległości zaledwie 101 metrów. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich i ekolodzy ostrzegają, a Ministerstwo Środowiska broni nowych zasad. Sprawdźcie nowe ustalenia. 

Nowe przepisy obowiązują od dziś

Jak podaje Rzeczpospolita, w pobliżu domów oraz osiedli mieszkaniowych, już od dziś będą mogły powstawać fermy czy śmietniska. Jednak od początku ustaleń odnoszących się do nowelizacji ustawy, nowe zasady spotkały się ze sporym sprzeciwem, gdyż nikt nie chce mieszkać blisko takich miejsc. Spalanie śmieci czy sąsiedztwo ze zwierzętami z fermy to nie są idealne czy sprzyjające warunki.

Liczne protesty ekologów

Ekolodzy jednogłośnie stwierdzają, że ta decyzja była kierowana pod przedsiębiorców i deweloperów. W odległości nieco większej niż 100 metrów od domu czy osiedli może pojawić się ferma, w której można hodować na przykład kilka milionów kur. Dodatkowo, sprawa dotyczy również śmietnisk, gdzie mogą być palone śmieci, co również ma niekorzystny wpływ na blisko znajdujących się mieszkańców. Po przejściu ustawy, liczba takich miejsc może rosnąć, ponieważ wcześniej ich budowy mogły spotkać się ze sprzeciwem społeczeństwa.

Natomiast Ministerstwo Środowiska (według Rzeczpospolitej) broni wprowadzonych zmian. Komentarz znajdziecie poniżej:

„Ministerstwo Środowiska broni zmian i tłumaczy, że dzięki nowelizacji stroną postępowania środowiskowego staną się także osoby, których nieruchomości nie przylegają bezpośrednio do takiej inwestycji i które do tej pory nie mogły się jej sprzeciwiać”

Ekolodzy planują również wdrożyć Komisję Europejską i mają nadzieję na zmianę obowiązujących przepisów. Oczywiście na korzyść mieszkańców.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.