Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej – kiedy obchodzimy?

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej to święto, które jednoczy wszystkich ludzi na całym świecie. Każdy o dobrym sercu poruszony jest konfliktami zbrojnymi i katastrofami naturalnymi. To dobry dzień, aby zastanowić się nad losem wielu niewonnych poszkodowanych ludzi, a także docenić wsparcie osób chcących im pomóc.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej – data

Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Miało to miejsce dokładnie 11 grudnia 2008 roku. Od tamtej pory 19 sierpnia co roku obchodzimy je na całym świecie. Ma to związek ze straszliwym wypadkiem 19 sierpnia 2003 roku w Bagdadzie, gdzie w skutek wybuchu bomby zginęło aż 22 pracowników humanitarnych.

 

Co to organizacja humanitarna?

Pomoc humanitarna to nic innego, jak działania przeprowadzane w celu pomocy ludziom w trudnej sytuacji. Stosuje się ją zwłaszcza w przypadki, kiedy władze państwa są bezsilne lub nie interesują się losem obywateli swojego kraju. W takim wypadku wolontariusze starają się zadbać o dostarczenie wyżywienia, środków czystości oraz innych niezbędnych rzeczy potrzebnych do życia.

 

Co ma na celu Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej?

W tym dniu chodzi głównie o to, aby ludzie zdali sobie sprawę, że międzynarodowa współpraca jest niezwykle ważna i razem jesteśmy w stanie osiągnąć znacznie więcej w kwestii pomocy najbardziej potrzebującym. To także dobra okazja na oddanie szacunku wszystkim wolontariuszom i pomocnikom, którzy poświęcają się dla dobra innych, choć nie zawsze jest to bezpieczne. Równie ważnym aspektem jest upamiętnienie tych, którzy niosąc pomoc innym stracili własne życie.

Akcje humanitarne na świcie

Najbardziej znane organizacje humanitarne to ONZ, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz NGOs. W Polsce równie prężnie działają różne ugrupowania niosące pomoc poszkodowanym. Między innymi są to Lekarze bez Granic, Polska Akcja Humanitarna i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej – 19 sierpnia. Zastanówmy się tego dnia nad losem najbiedniejszych, którzy nie są w stanie pomóc sobie sami i wesprzyjmy ich, jeśli mamy tylko taką możliwość.