Światowy Dzień Pierwszej Pomocy – kiedy wypada? Sprawdź datę!

Jak wiadomo, udzielenie szybkiej pomocy potrzebującemu może ocalić jego życie. Większość z nas jest w stanie zająć się osobą poszkodowaną w odpowiedni sposób do czasu przybycia odpowiednich służb. Niewątpliwie, potwierdzeniem tych słów jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, który ma przypominać o tym, że ma to wielkie znaczenie!

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy – kiedy obchodzimy?

Ten dzień obchodzony jest co roku w drugą sobotę września. Ustanowiono go w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża. W tym roku wypada on na 14 września.  Bezsprzecznie, wszystko po to, aby pośród społeczeństwa szerzyć wiedzę na ten temat oraz podkreślać, jak duże ma to znaczenie. Pierwszej pomocy powinien umieć udzielić każdy z nas. Co więcej, warto pamiętać, że w sytuacji osoby potrzebującej można znaleźć niespodziewanie i to od innych może zależeć nasze życie.

 

Pierwsza pomoc jest bardzo ważna

Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy może przydać się nie tylko w przypadku katastrofy lub wypadku. Ma także ogromne znaczenie w życiu codziennym. Bezsprzecznie, wielu ludziom przydarza się niespodziewane zatrzymanie krążenia i to wtedy kluczowe jest udzieleni pomocy na czas. Bardzo często ma to miejsce w miejscach publicznych, gdzie osoby takie są zależne od reakcji postronnych przechodniów. Równie ważne jest odpowiednie zachowanie, kiedyś jesteśmy świadkami złamania kończyny, poparzenia lub głębokiego urazu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Turniej Wiedzy Pierwsza Pomoc (@turniejpierwszapomoc)

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Udzielania pierwszej pomocy często uczymy się już jako dzieci. Światowy Dzień Pierwszej Pomocy to odpowiednia pora, aby przypomnieć sobie na czym ona polega. Jeśli sytuacja zmusza nas do reakcji, należy upewnić się, że osobie poszkodowanej, a także nam nic nie zagraża. Podstawowym działaniem w przypadku utraty przytomności jest sprawdzenie kontaktu z osobą, która doznała urazu. Jeśli reaguje lepiej pozostawić ją w zastanej pozycji i bezzwłocznie zawiadomić odpowiednie służby. Natomiast, kiedy brak z nią kontaktu najważniejsze, aby udrożnić jej drogi oddechowe i wykonywać akcje reanimacyjną do momentu przybycia służb ratunkowych.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy – 14 września