Sushi – poznaj najpopularniejsze rodzaje tego japońskiego specjału

Z pewnością znajdą się osoby, które są fanami tego japońskiego specjału. Mowa o sushi! Popularność tego dania jest ogromna, ponieważ zyskała uznanie na całym świecie. Ilość restauracji, w których można to zjeść robi wrażenie. Praktycznie w każdym mieście jest okazja, aby spróbować sushi. My natomiast przedstawiamy najbardziej znane i lubiane rodzaje. 

Sushi pochodzenie co to za danie

Pochodzi z Japonii, co zapewne nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Podstawowym składnikiem jest ryż zaprawiany octem ryżowym oraz przeróżne dodatki w formie ryby, owoców morza, grzybów czy wodorostów. Kawałki sushi macza się w sosie sojowym dla wzbogacenia smaku oraz pastę wasabi lub imbir, który przegryza się pomiędzy kawałkami. A jak powinno się je jeść? Najlepiej pałeczkami, ale jeżeli są osoby, które tego nie lubią lub mają trudności z ich opanowaniem, proponujemy jeść palcami. Jak kto woli.

Sushi rodzaje

Jest to tak znana i ceniona potrawa, że kogokolwiek się zapyta, większość osób wie, że to potrawa japońska. A jakie są jej rodzaje? Zdecydowanie jednym z bardziej popularnych rodzajów jest Nigiri. Co ciekawe, to jedna z najstarszych odmian, więc pewnie dlatego też mocno lubiana. Ryż formowany jest w owalną, wydłużoną kulkę, a na wierzchu układane są kawałki ryb lub owoce morza. Takie proste, klasyczne odmiany są w Japonii najbardziej cenione, dlatego inne, wymyślne raczej nie są dostępne w ofercie.

Kolejny ulubiony typ to Maki. Posiadają one cienką czarną obwódkę, czyli prasowane algi. Ten typ to tak naprawdę nigiri, ale zawinięte wspomnianymi algami. Jak je zrobić? Wystarczy je formować za pomocą bambusowej maty. W środku ryż i ulubione rzeczy, czyli owoce morza, ryby, wasabi. Mile widziane są też dodatki tj. awokado, ogórek czy marynowana rzepa. 

Międzynarodowy Dzień Sushi

Informacja dla wszystkich miłośników sushi! 18 czerwca jest Międzynarodowy Dzień Sushi! Czyli święto, podczas którego należy zamówić wielki zestaw sushi i zjeść go w towarzystwie najlepszych osób!

Sushi przepis

Aby zrobić sushi, jeżeli posiada się składniki dobrej jakości, nie potrzeba dużego doświadczenia. Wystarczy trochę poćwiczyć, ale sam proces nie jest skomplikowany i zajmuje mało czasu! Poniżej znajdziecie przepis na domowe sushi.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.