Split payment – kogo i od kiedy obowiązuje?

Split payment – mechanizm podzielnej płatności. Wszedł w życie 1 listopada i dotyczy przede wszystkim przedsiębiorców. Dla kogo jest obowiązkowy i co zmienią nowe przepisy? Warto się również zorientować, jakie kary mogą zostać nałożone. Dowiecie się tego poniżej.

Split Payment – kogo obowiązuje i od kiedy?

Mechanizm podzielnej płatności  (MPP) obowiązuje w Polsce od 1 listopada bieżącego roku. Jaki to ma cel? Mianowicie, chodzi o zapobieganie wyłudzeniom podatkowym, które nadal są u nas problemem. Na czym dokładnie on polega? Podatek VAT znajduje się na innym koncie, do którego sprzedający ma ograniczony dostęp. Może go wykorzystać przelewając innemu sprzedawcy lub do opłacenia danin publiczno-prawnych. Na konto sprzedawcy natomiast wpływa tylko kwota netto.

Co ciekawe, mechanizm podzielnej płatności jest w Polsce już od roku, ale w formie dobrowolnej. Aktualnie, jest obowiązkowy. Dotyczy przede wszystkim przedsiębiorców (branże o 150 rodzajach transakcji).

Jaka wartość transakcji – mechanizm podzielnej płatności

Ważną kwestią jest fakt, iż chodzi o transakcje powyżej 15 tysięcy złotych. Jak przy każdej zmianie, znajdziemy zwolenników, jak i przeciwników. Po pierwsze, przedsiębiorcy narzekają na zmniejszenie płynności ich firm. Po drugie, może to ułatwić rozliczenia z fiskusem.

ZOBACZ TAKŻE: APLIKACJA LESS – DAJ UBRANIOM DRUGIE ŻYCIE

Jak podaje „Gazeta Wyborcza” przy fakturach powyżej 15 tysięcy złotych warto dokładnie je sprawdzić, gdyż fiskus w przypadku błędów, może nałożyć spore kary. Mowa o 30 proc. sankcji karnej. Przykład: jeżeli na fakturze jest kilka pozycji, a jedna z nich jest w załączniku 15 (lista towarów podlegających MPP) to właśnie ten punkt należy rozwiązać wspomnianym mechanizmem.

 

 

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.