Śpisz z psem? Lekarze i behawioryści ostrzegają!

Spanie z psem

Potocznie mówi się, że właściciele psów dzielą się na tych, którzy śpią ze swoimi pupilami i na tych, którzy się do tego nie przyznają. O tym podziale mówi się oczywiście z przymrużeniem oka, jednak jest w tym ziarno prawdy. Śpisz z psem? Koniecznie dowiedz się, czym może to grozić!

Sen u psów

Na samym początku warto zauważyć, że psy są zwierzętami społecznymi. Nawet te dziko żyjące zwykle śpią w grupach, blisko siebie, a czasem nawet i na sobie. Związane jest to z poczuciem bezpieczeństwa oraz ciepłem. Aby pies mógł się wyspać, musi wejść w fazę REM. Objawia się ona między innymi poruszaniem gałek ocznych. Potrzebna do tego jest wygodna i często wyciągnięta pozycja. Ponadto w miarę możliwości psy wybierają spanie w miejscach podwyższonych. Zapewnia im to bezpieczeństwo i kontrolę nad tym, co się wokół nich dzieje.

ZOBACZ TAKŻE: 12-LATKA URODZIŁA DZIECKO – JEJ 24-LETNI PARTNER NIE WIDZIAŁ W TYM NIC ZŁEGO. BYŁ ZSZOKOWANY ARESZTOWANIEM!

Śpisz z psem? Lekarze ostrzegają

Nie da się ukryć, że mnóstwo właścicieli psów pozwala swoim czworonogom spać z nimi w łóżku. Warto jednak zauważyć, że zarówno człowiek jak i pies często zmienia pozycje podczas spania, co może wiązać się z niechcianymi zadrapaniami przez psa. Co więcej, nagłe wybudzenie lub przestraszanie psa może skutkować jego niekontrolowanymi ruchami, a nawet atakiem i ugryzieniem. Behawioryści zwracają szczególną uwagę na spanie psów z dziećmi. Zwierzę nie będzie nigdy czuło do dziecka pełnego szacunku, chociażby ze względu na jego rozmiary czy zachowanie. W związku z tym pozwalanie psu spać z dzieckiem jest bardzo nieodpowiedzialne.

Kolejną kwestią, którą poruszają eksperci to możliwe choroby oraz alergie. Regularne szczepienia i odrobaczania psa rzeczywiście zmniejszają ryzyko występowania chorób, jednak nie dają całkowitej pewności, że zwierzę jest w pełni zdrowe. Ponadto, czworonogi myte są zwykle co kilka tygodni, a regularnie wychodzą na dwór, co wiąże się z przenoszeniem brudu, drobnoustrojów, alergenów, a czasem i insektów do łóżka.

Ważne są także alergie. Jeżeli dziecko ma objawy alergii, należy ograniczyć kontakt z alergenami, a więc i pupilem. Konsekwencje alergii mogą prowadzić do rozwoju niebezpiecznych chorób, takich jak chociażby astma oskrzelowa – powiedziała dr Anna Krysiukiewicz-Fenger w rozmowie dotyczącej spania z psem.

 

źródło: piesologia.pl, swiatzwierzat.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.