Smog zabija coraz więcej ludzi! Skąd się bierze smog? Sprawdź!

Problem smogu jest obecny w całej Europie. Nasz kraj zajmuje jednak bardzo wysokie miejsce pod względem zanieczyszczenia powietrza. Co roku smog zabija coraz więcej ludzi! Jak można z nim walczyć i skąd pochodzi?

Smog: definicja, przyczyny, jak powstaje

Smog to nic innego jak mgła przepełniona metalami ciężkimi, pyłami i innymi szkodliwymi substancjami. Zjawisko to występuje głównie wtedy, gdy nie ma większego wiatru, a wokół gromadzi się wiele zanieczyszczeń. Oddychając takim powietrzem jesteśmy narażeni na kumulowanie się metali ciężkich w naszych organizmach latami! Jest to przyczyną wielu chorób, które są często tragiczne w skutkach. Skąd bierze się smog? W większości jest produkowany przez gospodarstwa domowe użytkujące piece zasilane paliwami stałymi. Do ogólnie złej sytuacji przyczynia się także nadmiar spalin i przemysł. Smog w Polsce jest niestety powszechnym zjawiskiem.

Mapa smogu: Europa

Dzięki nowoczesnej technologii możemy na bieżąco sprawdzać aktualny stan powietrza. Jak sprawdzić jakość powietrza w Europie? Wystarczy do tego strona internetowa lub aplikacja. Punktów pomiarowych jest już obecnie bardzo wiele, dlatego nie wychodząc z domu możemy dowiedzieć się więcej o zanieczyszczeniach w danym miejscu.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Smog-zabija-coraz-więcej-ludzi-Skąd-się-bierze-smog-Sprawdź-1024x512.png

Smog: rodzaje

Zjawisko to dzieli się na dwa rodzaje: smog londyński oraz smog fotochemiczny, zwany także inaczej smogiem Los Angeles. Pierwszy rodzaj smogu ma związek ze spalaniem węgla w piecach. Występuje, gdy emisja dwutlenku siarki jest bardzo wysoka i zwykle przybiera on kolor żółto-brązowy. Szarawy smog Los Angeles występuje w bardzo ciepłe dni, gdy ruch uliczny jest wzmożony.

Jak chronić się przed smogiem?

Nie istnieją niestety uniwersalne sposoby na smog. Walkę powinniśmy zacząć od siebie: w miarę możliwości wybierać komunikację publiczną lub rower, a także zwracać uwagę na to, czym ogrzewamy mieszkanie. Na działanie smogu najbardziej narażone są dzieci! Jeśli chcemy wybrać się na spacer, a jakość powietrza nie jest nawet zadowalająca, to zdecydowanie lepiej pozostać w domu. Pamiętajmy, że smog zabija coraz więcej osób z roku na rok! Maski antysmogowe również stanowią rodzaj ochrony przed szkodliwym pyłem. Musimy jednak pamiętać, że wybór właściwej jest bardzo istotny w późniejszym użytkowaniu.

Duże miasta w innych krajach również aktywnie walczą ze smogiem. W 2025 roku samochody z silnikami typu Diesel nie wjadą już do stolic takich jak: Paryż, Madryt, Ateny i Meksyk.