Rośliny trujące dla kota – na jakie kwiaty uważać?

Jeżeli w naszym mieszkaniu znajduje się zarówno kot, jak i rośliny, musimy zwrócić uwagę, czy nie są trujące. Rośliny trujące dla kota to najczęściej właśnie te doniczkowe. Oprócz nich, to kwiaty cięte również stanowią zagrożenie dla naszego pupila. Sprawdźcie koniecznie, jakich roślin unikać w swoim domu, jeżeli jesteście właścicielami kota.

Jakie rośliny są niebezpieczne dla kota?

Kwiat nie musi być od razu trujący, aby stwarzać zagrożenie dla czworonoga. Może jedynie wydzielać toksyczne związki, które pełnią funkcje ochronne. Nie są szkodliwe dla ludzi, jednak zwierzę nie wie, że nie można kwiatów podgryzać. Koty są bardzo często zaciekawione bujną roślinnością i atakują zwisające liście, to dla nich świetna zabawa. O ile nie zaczną jeść roślin, nic się nie stanie, jednak podczas dostania się do układu pokarmowego kwiatka czy liścia, może być już nieciekawie. Teoretycznie, koty instynktownie powinny wyczuć, który kwiat jest dla nich szkodliwy. Jednak poprzez udomowienie, zatraciły zdolność do wyczuwania takiego niebezpieczeństwa.

Rośliny trujące dla kota – kwiaty doniczkowe

Wymienimy wam kilka najczęściej spotykanych kwiatów w domu, które mogą spowodować zatrucie się naszego pupila. Aloes jest umiarkowanie toksyczny, może wywoływać podrażnienie jelit, a także skóry. Alokazja również jest umiarkowanie toksyczna, a jej spożycie grozi podrażnieniem pyszczka, żołądka oraz gardła, jak również spowodowaniem ślinotoku. Amarylis natomiast może spowodować już drgawki, wymioty i biegunkę. Czasem zdarza się również spadek ciśnienia krwi oraz zaburzona akcja serca. Pelargonia, tak bardzo popularna w naszych domach, może spowodować u kotów podrażnienie skóry.

Rośliny trujące dla kota – kwiaty cięte

Chryzantema wykazuje się umiarkowaną toksycznością i powoduje podrażnienie układu pokarmowego, wymioty, ślinotok. Charakterystycznym objawem jest również brak koordynacji ruchowej. Konwalia majowa, jak bardzo jest piękna, tak samo bardzo toksyczna! Co więcej, trujące jest już samo wypicie wody z wazonu, w którym roślina stała. Może nawet wywołać śmierć zwierzęcia. Natomiast tulipan jest umiarkowanie toksyczny i spowoduje skurcze, wymioty oraz biegunkę. Może także podwyższyć ciśnienie tętnicze.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.