Rok szkolny 2019/2020 – ile dni wolnych od nauki? Kiedy ferie?

Wrzesień dla studentów to kolejny wolny miesiąc od nauki, jednak dla uczniów niższych szkół to czas powrotu do szkolnej ławki. Na całe szczęście rok szkolny 2019/2020 to nie tylko lekcje i sprawdziany, to też dni wolne. Ile w tym roku kalendarzowym wypada świąt w czasie dni pracujących? Czy możemy liczyć na wiele długich weekendów? Specjalnie dla was to sprawdziliśmy!

Rok szkolny 2019/2020 – kiedy dni wolne?

Na oficjalnej stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej widnieje kalendarz szkolny na rok 2019/2020, a na nim są zaznaczone dni wolne od nauki. Możemy tam także znaleźć ważne dla uczniów dni oraz harmonogram ferii, jak również świąt. Dzięki takiemu kalendarzowi rodzicom z pewnością dużo łatwiej planować urlop, a także dni wolne od pracy. W tym roku pierwszy dzień szkoły wypada 2 września, tj. w poniedziałek. Ministerstwo Edukacji ustaliło datę rozpoczęcia szkoły na 1 września, jednak wyjątek jest wtedy, gdy wypada on w weekend. Tak właśnie było w tamtym roku, uczniowie nie narzekali, gdyż mieli przez to dłuższe wakacje o kilka dni!

Rok szkolny 2019/2020 – kiedy święta i ferie?

W ciągu roku szkolnego uczniowie bez wątpienia czekają tylko na dni wolne. Dla rodziców to także przydatna informacja, gdyż dzięki temu mogą spokojnie planować urlopy oraz wyjazdy w długie weekendy. Pierwszy dzień wolny od nauki przypada na 1 listopada, z racji Święta Wszystkich Świętych. Następny dzień, w którym uczniowie nie muszą wstawać rano do szkoły to 11 listopada, ponieważ wypada wtedy Święto Niepodległości. Niewiele po tym będzie przerwa świąteczna, gdyż 23 grudnia. Trwa aż do 1 stycznia włącznie! Niektóre szkoły robią wyjątek i przedłużają wolne do 3 stycznia. Dlatego uczniowie mogą cieszyć się dłuższą przerwą świąteczną. Kolejnym wolnym czasem są ferie świąteczne, które dla różnych województw wypadają inaczej. Pierwsze w tym roku ferie obchodzą województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie w dniach 13 – 26.01.2020. Następnie podlaskie, warmińsko-mazurskie w dniach 20.01 – 02.02.2020. Kolejne to kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie w dniach 27.01 – 09.02. 2020. Na samym końcu przypadają na dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie w dniach 10 – 23.02.2020.

Rok szkolny 2019/2020 ile dni wolnych?

Wiosenna przerwa świąteczna rozpocznie się niedługo po feriach, gdyż 9 kwietnia i będzie trwać do 14 kwietnia. 1 maja także jest dzień wolny od nauki, z racji Święta Pracy, a podczas 4, 5 i 6 maja odbywa się egzamin maturalny, stąd klasy, które nie zdają matury, również mają dni wolne. 11 czerwca świętujemy Boże Ciało, więc również uczniowie nie chodzą do szkoły, a zakończenie roku szkolnego jest chwilę po nim – 26 czerwca.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.