Diwali 2019 – kiedy wypada Święto Świateł w Warszawie

Kultura indyjska od lat zadziwia nas i zmusza do odkrywania jej coraz bardziej. Indie to ciekawy kraj pod względem kulturowym, etnicznym czy społecznym. Być może dlatego coraz częściej nawet w Polsce sięgamy po kulturę indyjską. Już niebawem w Warszawie odbędzie się Święto Świateł – Diwali 2019. 

 

Co to jest Diwali?

Diwali to hinduistyczne święto światła obchodzone co roku przez kilka dni w Indiach. Najważniejszym dniem jest Lakshmi Puja przypadający w dzień nowiu – ostatni dzień ciemnej połowy miesiąca. Nazwa święta odnosi się do lampek oliwnych z wypalanej gliny, które są zapalane przed każdym domem na powitanie Lakszmi. Lampki te symbolizują zwycięstwo światła nad ciemnością i dobra nad złem. Oprócz tego święto światła dopełniają sztuczne ognie i dekoracje wykonane z kwiatów.

Tradycyjne Diwali

W Indiach święto to trwa pięć dni. Każdy z nich ma swoje odrębne znaczenie. Całość poprzedzają wielkie porządki w celu zdobycia przychylności bogów. W czasie tych dni wykonuje się inne rzeczy:

 • pierwszego odbywają się modlitwy do bogini Lakszmi – patronki kupców i biznesmenów
 • drugiego dnia w domach zapala się małe gliniane lamki na powitanie bogini Lakszmi
 • trzeciego odbywa się „Lakszmi pudźa” – kulminacja obchodów – rytuał modlitwy, obmywania posążka bogini, paleniu kadzideł i składaniu ofiar
 • czwartego dnia przychodzi czas na wizyty u przyjaciół i rodziny
 • piątego dnia zaprasza się swoich braci (czynią to siostry) na uroczysty posiłek i modlitwę w ich intencji.
Co w programie?

Tradycyjnie Diwali to święto obchodzone z rozmachem. Towarzyszą mu liczne imprezy kulturalne. Jest to okazja do spotkania z rodziną lub przyjaciółmi. W ramach Święta Świateł w Warszawie w 2019 roku zaplanowano takie atrakcje jak:

 • pokazy tańca indyjskiego
 • pokazy jogi
 • Carrom – indyjski bilard
 • Mehendi – indyjska sztuka malowania henną
 • Kiermasz indyjskich produktów
 • Indyjska kuchnia i degustacja potraw przygotowanych przez jedną z indyjskich restauracji.
Kiedy, gdzie, o której odbędzie się Diwali 2019?

Diwali czyli indyjskie święto świateł będzie obchodzone w niedzielę 27 października. Impreza zaczyna się o godzinie 11:00, a odbywać się będzie w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Podsumowując, jest taki czas w roku kiedy większość hinduskich domów rozbłyskuje światłem. Dzieje się tak w rezydencjach, zwykłych mieszkaniach, a nawet w slumsach – dosłownie wszędzie. Choć w Polsce mówi się o tym stosunkowo niewiele, Diwali jest świętowane nawet w naszym kraju.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.