Ranking najpiękniejszych i najnowocześniejszych bibliotek

Biblioteki w dzisiejszych czasach coraz bardziej odchodzą do lamusa. Wiedzy szukamy dziś raczej w internecie, a rozrywki na portalach społecznościowych. Mimo tego biblioteki wciąż są czynne i można do nich zajrzeć po jakąś „dobrą lekturę”. Kojarzy nam się raczej ze starym budynkiem. Tymczasem biblioteka może być inna. Zobacz nasz ranking najpiękniejszych i najnowocześniejszych bibliotek na świecie. 

 

Biblioteki na świecie

Co ważne, biblioteki na świecie dzielą się na te tradycyjne i takie, które od tradycyjnego wyglądu i funkcjonowania znacznie odbiegają. Przykładowo w Norwegii książki rozwożono statkiem po fiordach, w Kenii w bibliotece pomagały wielbłądy, a w okresie międzywojennym w USA działała biblioteka konna. Z kolei w Polsce w ostatnim czasie budynek stacji kolejowej w Rumii został zaadoptowany na potrzeby czytelnicze. Zatem jak wygląda ranking bibliotek na świecie?

Biblioteka Jose Vasconcelos, Meksyk

Jest to biblioteka zbudowana za 98 mln dolarów w 2006 roku. Nosi imię Jose Vasconcelosa, który był amerykańskim pisarzem, filozofem i politykiem. Dodatkowo w Meksyku bibliotekę tę nazywa się MegaBiblioteką, ponieważ ma 38 tysięcy metrów kwadratowych. Powierzchnia robi wrażenie.

Ranking najpiękniejszych i najnowocześniejszych bibliotek-Meksyk

Czarny Diament – Duńska Biblioteka Królewska, Kopenhaga

Kolejną biblioteką jest słynna na cały świat perełka, która imponuje przewrotnością projektu i kontrastem elementów. Z zewnątrz jest ciemną i ciężką bryłą, jednak w środku okazuje się jasną i przestronną przestrzenią.

Ranking najpiękniejszych i najnowocześniejszych bibliotek-Kopenhaga

Parque Biblioteca Espana, Medellin

Trzecia biblioteka to kolumbijska zabawa formą architektoniczną. Gmach zaprojektował Gincarlo Mazzanti, który stworzył monolityczny budynek, mający kształtem przypominać głazy. Dodatkowo, biblioteka położona jest na wzgórzu, co jest symbolem nadziei dla medellińskiej dzielnicy La Ladera, której niesława roztacza się na całą Amerykę Południową.

Ranking najpiękniejszych i najnowocześniejszych bibliotek-Medellin

Sopoteka

Jedną z najnowocześniejszych bibliotek mamy także w naszym kraju. Multimedialna biblioteka w Sopocie zlokalizowana jest w przydworcowym centrum handlowym. Otwarta została w 2015 roku i inspirowana była sopocką plażą i przyrodą dlatego wnętrze w nowatorski sposób łączy eleganckie drewno, harmonijną biel i naturalną zieleń. Co ważne, biblioteka ta to nie tylko regały z książkami, ale także wydzielona przestrzeń do pracy i spotkań, „strefa koszy plażowych” – wyciszone i indywidualne stanowiska oraz „strefa plażowania” – miejsce do czytania na leżakach.

Ranking najpiękniejszych i najnowocześniejszych bibliotek-Sopoteka

Stacja Kultura w Rumii

Stacja Kultura w Rumii jest biblioteką zbudowaną w Polsce i nagradzaną na świecie. Umiejscowiona została na dworcu kolejowym w Rumii. Zwyciężyła w konkursie Library Interior Design Awards w kategorii „Single Space Design”. Autorem projektu jest Jan Sikora. Biblioteka ma 7 tysięcy metrów sześciennych, a całość kosztowała 5 mln złotych.

Ranking najpiękniejszych i najnowocześniejszych bibliotek-Rumia

Podsumowując, biblioteka to dziś nie tylko korytarze wypełnione rzędami książek, półmrok i cisza przerywana szelestem kartek. Jest to także świetna, niemal magiczna atmosfera, ale również wyraz architektonicznej kreatywności.

Źródło zdjęć: laotraopinion, gadzetomania, es.wikipedia, propertydesign, bibliotekarumia

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.