Pierwsze fazy testów Lilium Jet – latająca taksówka

Właśnie odbyły się pierwsze fazy testów Lilium Jet, czyli latającej taksówki firmy Volocopter. Może pomieścić 5 osób, a lot odbędzie się automatycznie, bez obecności pilota. Pierwszy przelot odbył się nad zatoką Marina Bay w Singapurze i był on najbardziej zaawansowanym jak do tej pory.

Pierwsze fazy testów Lilium Jet zakończone

Z komunikatu prasowego Volocoptera możemy dowiedzieć się, iż latająca taksówka zdolna jest do lotu autonomicznego. Pomimo, że ten wtorkowy odbył się w obecności pilota, był jednym z najbardziej zaawansowanych. Trwał on około dwóch minut i pokonano dystans około 1,5 kilometra. Pojazd leciał na średniej wysokości 40 metrów.

Krótki lot pokazowy odbył się już w maju bieżącego roku, jednak od tamtego czasu wykonano sporo innych testów, aby udoskonalić wynalazek. Co ciekawe, Lilium Jet napędzany będzie 36 silnikami. Dodatkowo, nie będzie potrzeby pasa startowego, gdyż lądowanie i start odbędzie się pionowo.

ZOBACZ TAKŻE: HBO GO PLANUJE PODWYŻKI – LEPSZA OFERTA FILMÓW I SERIALI

W Monachium firma stworzyła fabrykę, której powierzchnia liczy 3 tysiące metrów kwadratowych. Jak podaje Business Insider Polska, w planach jest stworzenie kolejnej. Firma chce również produkować 100 maszyn rocznie do czasu udostępnienia usługi.

Do roku 2025 Lilium Jet chce uruchomić loty komercyjne. Dodaje również, że lot z Manhattanu na nowojorskie lotnisko JFK ma kosztować 70 dolarów (trwać będzie około 6 minut). Jak natomiast zamówić latającą taksówkę? Producenci poinformowali, że odbywać się to będzie dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku zamawiania Ubera. Długoterminowy cel to 300-kilometrowa podróż elektrycznym pojazdem, która trwać ma godzinę. Czy jest to możliwe? Czekamy na więcej informacji.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.