Przekłuwanie uszu dzieciom – piękna ozdoba czy szczyt głupoty? Poznaj zagrożenia i konsekwencje piercingu

Przekłuwanie uszu dzieciom

Przekłuwanie uszu dzieciom to kontrowersyjny temat. Zwolennicy tłumaczą się bezpiecznymi metodami i pięknym wyglądem, zaś przeciwnicy ostrzegają przed poważnymi konsekwencjami. Warto jednak przyznać, że przekłuwanie uszu zawsze chociaż trochę boli, a cierpienie dziecka w tym przypadku to jedynie zaspokojenie zachcianki rodziców. Jaki jest więc odpowiedni wiek na piercing i jaką metodę wybrać?

Przekłuwanie uszu dzieciom – wiek, metody, gdzie się udać

Ozdabianie ciała kolczykami znane jest już od tysięcy lat. Archeolodzy twierdzą, że już 2000 lat przed Chrystusem ludzie przekłuwali i tatuowali ciała, aby zaznaczyć swoją przynależność do danego ugrupowania religijnego, grupy społecznej czy plemienia. Minęło wiele lat, a ludzie wciąż decydują się na piercing. Niektórzy nawet robią go dzieciom.

Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie: po co? Jeżeli mimo wszystko chcemy, aby dziecko miało przekłute uszy warto poczekać do wieku, w którym pociecha jest świadoma konsekwencji, bólu i będzie potrafiła zadbać o świeże przekłucie. Higiena w początkowych etapach gojenia jest bowiem kluczowa. Nie możemy zapomnieć, że przekłucie to rana. Kolejnym aspektem, o którym warto pamiętać to metody przekłuwania. Należy zrezygnować z popularnych „pistoletów”, które robią więcej szkody niż pożytku. Pistolet nie przechodzi gładko przez skórę, nie rozcina jej, a rozrywa sprawiając, że przekłucie może gorzej się goić, być krzywe i sprawiać problemy. Następnym powodem, dla którego warto z niego zrezygnować to rodzaj użytej biżuterii. Klasyczne kolczyki z ozdobnym kryształkiem i „motylkiem” z tyłu to najgorszy możliwy wybór do świeżego przekłucia. Ponadto używany pistolet nie spełnia żadnych wymogów higienicznych i nie da się go w pełni wysterylizować, aby był jałowy. Grozi to zakażeniem jak i wieloma chorobami.

Warto udać się do profesjonalnego studia piercingu, gdzie do przekłuć używa się jednorazowych igieł, a sprzęt jak i biżuteria jest jałowa. Do świeżego przekłucia poleca się kolczyki typu labret, które nie zahaczają się i nie przeszkadzają podczas spania.

ZOBACZ TAKŻE: MA WYTATUOWANE 98% CIAŁA – TERAZ KPI Z POLICJI 

Konsekwencje

Konsekwencje zbyt wczesnego lub nieodpowiedniego przekłucia mogą być naprawdę poważne. Należy zauważyć, że oprócz bólu, który minie po czasie, niektóre skutki mogą pozostać do końca życia. Małe dzieci są wiecznie w ruchu, biegają, bawią się i nie zawsze uważają. Zahaczenie kolczyka rączką, włosami czy ubraniem może skutkować wyrwaniem go z ucha. W najlepszym przypadku ozdoba odepnie się i wypadnie. W najgorszym potrafi rozerwać ucho pozostawiając szpecącą bliznę i zniekształcony płatek ucha do końca życia.

To jednak nie koniec. Do tego mogą dojść kolejne komplikacje takie jak:

  • reakcja alergiczna
  • migracja kolczyka
  • zakażenie
  • ból
  • keloid
  • ziarnina
  • krwawienie
  • infekcja
  • ropień
  • zapalenie ochrzęstnej małżowiny usznej
  • rozdarcie skóry
  • posocznica

Warto zaznaczyć, że wyżej wymienione przypadki nie zdarzają się często. Należy jednak mieć je na uwadze i odpowiedzialnie wybierać czas, miejsce i metodę przekłucia.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.