Ponad milion dowodów osobistych do wymiany w 2020 roku

Ponad milion dowodów osobistych będzie trzeba wymienić w 2020 roku. Większość ze względu na kończącą się datę ważności. Dokładnie 1,2 mln Polaków powinno w tym roku złożyć wniosek o nowy dokument tożsamości. Takie informacje przekazało Ministerstwo Cyfryzacji. Co ciekawe, warto takie wnioski złożyć internetowo. 

Ponad milion dowodów osobistych do wymiany w 2020 roku

Ministerstwo Cyfryzacji podało informację, iż w 2020 roku ponad milion Polaków będzie musiała wymienić dowód osobisty. Około 1 050 000 osobom kończy się data ważności dokumentu, dlatego warto już teraz sprawdzić, do kiedy ważny jest wasz dowód. Dodatkowo, osoby urodzone w 2002 roku, wyrobią swój pierwszy dokument, wchodząc tym samym w dorosłość.

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do składania wniosków online. Jest to bardzo proste, gdyż potrzebny jest do tego profil zaufany, który przyda się również do załatwienia innych internetowych spraw.

ZOBACZ TAKŻE: PROFIL ZAUFANY – JAK ZAŁOŻYĆ, DO CZEGO SŁUŻY

Szef Ministerstwa Cyfryzacji Marek Zagórki poinformował, że osoby, które złożyły wniosek 4 marca 2019 roku lub później, odbiorą e-dowód. Dodał również:

Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. załatwianie online spraw urzędowych, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach

Właściciele e-dowodów będą mogli czasowo zawiesić dokument w przypadku jego zgubienia.

 

Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak złożyć wniosek, wszystkich informacji dowiecie się na stronie gov.pl.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.