Podatek VAT od tatuażu zależy od jego wzoru

Podatek VAT

Podatek VAT od tatuażu jest zależny od jego wzoru. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorca wykonujący indywidualne i niepowtarzalne dzieło ma prawo do podatkowej preferencji. Tatuaż w świetle prawa jest tworem autorskim i powinno się naliczać tylko 8% VAT. A co w przypadku już istniejącego i ogólnodostępnego wzoru?

8% czy 23%?
Przedsiębiorca wykonujący niepowtarzalne dzieło ma prawo do podatkowej preferencji. Tatuaż w świetle prawa jest tworem autorskim, niepowtarzalnym i powinno naliczać się tylko 8% VAT. Natomiast w przypadku wzoru powtarzalnego, ogólnie dostępnego podatek VAT powinien wynosić 23%. Informacje te pochodzą z interpelacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpił o nią prowadzący jednoosobową działalność mężczyzna, który jest właścicielem salonu tatuażu. Zastanawia się, jak opodatkować swoje usługi. Właściciel uważa, że przysługuje mu obniżona stawka VAT i za argument podaje przepis o usługach twórców i artystów wykonawców. Tłumaczy, że każdy tatuaż ma indywidualne i spersonalizowane cechy, jest więc utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim. Po jego wykonaniu następuje przekazanie autorskich praw majątkowych na klienta.

 


ZOBACZ TAKŻE TATUAŻ JAK DBAĆ? JAK DŁUGO NOSIĆ FOLIĘ?

Co na to Urząd Skarbowy?

Warto przypomnieć, że przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej, ustalony w jakiejkolwiek postaci. Zalicza się do niego również tatuaż, o ile ma on charakter indywidualny i niepowtarzalny. Jeżeli ten warunek jest spełniony i następuje przeniesienie autorskich praw majątkowych, wykonawca może stosować obniżoną stawkę VAT.

Podstawą do przyjęcia obniżonej stawki podatku w tej sytuacji jest załącznik nr 3 do ustawy o VAT. Są tam wymienione usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, bez względu na symbol PKWiU.

Urząd Skarbowy poinformował, że nie każdy tatuaż spełnia przesłanki utworu, ponieważ może to być kopia istniejącego już, ogólnodostępnego wzoru, np. obrazu czy zdjęcia. Jego wykonanie sprowadza się wtedy zwykle do mechanicznego odwzorowania szablonu na ciele klienta, czyli pozbawione jest twórczego i indywidualnego charakteru. Wówczas obowiązuje wyższa stawka VAT.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.