Podatek od posiadania psa coraz droższy! Kto i ile musi zapłacić?

Podatek od posiadania psa

Podatek od posiadania psa coraz droższy! Od 2021 roku maksymalna roczna opłata od pupila będzie wyższa o prawie 5 zł. Warto dodać, że nie wszędzie i nie wszyscy muszą płacić za posiadanie zwierzęcia. Jednak w miejscach, gdzie samorząd uchwalił podatek, może on wynieść nawet 130 zł! Sprawdź, kto musi zapłacić podatek i ile.

Podatek od posiadania psa – kogo dotyczy i ile wynosi?

Polska jest jednym z najbardziej opodatkowanych krajów. Co rusz pojawiają się nowe podatki, a ich wielkość stale rośnie. Podatek od posiadania psa, od deszczu czy od prezentów ślubnych powoli stają się normą. Dziś skupimy się na tym pierwszym, ponieważ już od przyszłego roku ma być droższy. Podatek od psa obowiązuje w Polsce od 1991 roku i jest dochodem gminy, która ustala jego wysokość lokalnie. Co więcej, samorząd może zrezygnować z pobierania opłat. W miejscach, gdzie opłata obowiązuje należy obowiązkowo zarejestrować swoje zwierzę do urzędu gminy. Podatek płacimy raz na rok, a jego wysokość ustala rada gminy, dlatego w różnych częściach kraju kwota może być inna.

W 2021 roku, podatek od posiadania psa wyniesie maksymalnie 130,30 zł. To prawie 5zł więcej niż w ubiegłym roku. Opłata powinna być dokonana maksymalnie do 30 kwietnia każdego roku. Większość gmin przyjmuje, że pieniądze należy wpłacić do dwóch miesięcy od nabycia lub narodzin psa. Liczbę psów żyjących w Polsce szacuje się na około 8 mln.


ZOBACZ TAKŻE: PODATEK VAT OD TATUAŻU ZALEŻY OD JEGO WZORU!

Ustawowo z obowiązku wnoszenia opłaty za posiadanie psa wyłączeni są:

  • rolnicy, którzy posiadają nie więcej niż dwa psy,
  • osoby niepełnosprawne, które posiadają psa asystującego,
  • personel dyplomatyczny,
  • osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji, które mają tylko jednego psa,
  • osoby w wieku powyżej 65 roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe.

Od dłuższego czasu wspomina się, że ma być wprowadzony powszechny obowiązek rejestrowania czworonogów i centralny system ewidencji psów. Obecnie niewielu posiadaczy psów rejestruje swoje zwierzęta, dlatego trudno wyegzekwować od nich należności.

źródło: polsatnews.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.