Pit zero – co to jest, kto może skorzystać i jak go wypełnić

pit zero PIT/O pit 0

Niejeden z nas załamuje ręce i łapie się za głowę kiedy co roku nadchodzi pora złożenia PIT-u. Jedni oddają to zadanie księgowym, inni próbują wypełnić i złożyć PIT samodzielnie. Pit zero, bo o nim traktuje artykuł, to co prawda jedynie załącznik, ale warto znać jego zastosowanie.

Pit zero – co to właściwie jest

PIT/O to załącznik do właściwej deklaracji, czyli np. do PIT-36, PIT-37 i PIT-28. Podatnicy korzystający z ulg podatkowych muszą oprócz deklaracji podatkowej, złożyć także druk informujący o tych odliczeniach i ulgach.

Do czego służy PIT/O

Ten rodzaj załącznika służy do wykazania ulg podatkowych. Mogą to być ulgi:

  • na internet
  • na dziecko
  • z tytułu przekazanych darowizn (np. na pożytek publiczny, cele charytatywne)
  • w związku z wydatkami na cele rehabilitacyjne
  • w związku z wydatkami na nowe technologie
  • na wyszkolenie uczniów i zatrudnienie celem przygotowania zawodowego
  • z tytułu umowy aktywizacyjnej
  • w związku z wpłatami na IKZE
  • abolicyjna.
Jak wypełnić PIT/O

Samodzielne złożenie załącznika PIT/O nie wywoła skutków złożenia deklaracji rocznej. Musi być ona złożona łącznie z drukiem PIT. W formularz należy wpisać odpowiednie dane podatnika, kwoty przysługujących ulg oraz dane ewentualnego obdarowanego przy ofiarowanej w roku podatkowym darowiźnie czy dzieci w przypadku ulgi na dziecko. Część A wypełnianego druku zawiera dane podatnika, część B i C to właściwe rozliczenie PIT-u. W tych sekcjach podatnik podaje informacje o przysługujących mu odliczeniach od podatku oraz od dochodu/przychodu. W części D wpisujemy informacje na temat przekazanych darowizn. Z kolei część E służy do zamieszczenia informacji o dzieciach, jeśli podatnik korzysta z ulgi na dzieci.

Aktualności w PIT/O

Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2019 roku obowiązuje nowy wzór dokumentu PIT/O. Dodatkowo od tego roku podatnicy mogą skorzystać z nowej ulgi podatkowej, czyli ulgi termomodernizacyjnej na ocieplenie domu.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.