Pierwsze kary za cofnięte liczniki – mamy rekordzistę

znęcał się nad dziećmi

Od 1 stycznia 2020 weszły w życie nowe przepisy dotyczące pomiaru liczników w samochodach. Jak się okazuje, pojawiły się już pierwsze kary. Dodatkowo, policja zatrzymała mężczyznę, który już jest rekordzistą, gdyż ciężko będzie przebić ten wynik. Minął dopiero tydzień odkąd zakończyliśmy rok 2019, a już na drogach nie zabrakło mandatów. 

Pierwsze kary za cofnięte liczniki – sprawdź wynik rekordzisty

Od nowego roku pojawiło się wiele zmian, głównie w kontroli drogowej. Czego ona natomiast dotyczy? Chodzi głównie o cofanie liczników, co w naszym kraju nadal jest praktykowane. Jak informuje tvn24, policja zatrzymała mężczyznę, który już stał się w internecie rekordzistą, gdyż licznik w swoim aucie cofnął aż o 185 tys. km! Co kierowało mężczyzną? Podobno nie potrafił tego wytłumaczyć.

Jarosław Waligóra, policjant z Krapkowic wyjaśnia, iż wpis w systemie wskazywał na stan 342 tysięcy przejechanych kilometrów. Co się okazało podczas policyjnej kontroli? Licznik wskazywał jedyne 156,5 tys. km, co oznacza, że został cofnięty aż o 185,5 tys. km.

 

Co jeszcze, w ręce policji najpierw trafił kierowca tira z Bydgoszczy. Po wykonanej weryfikacji w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPiK) jego licznik wskazywał 10 tysięcy km mniej. Kolejny pojazd o ponad 5 tys. km mniej. Jednak nie jest to tak wysoka liczba, jak w przypadku różnicy 185,5 tys. km.

ZOBACZ TAKŻE: MAŁY ZUS – DO KIEDY ZŁOŻYĆ WNIOSEK? RADZIMY SIĘ POSPIEPSZYĆ

Nowe prawo obowiązuje od 1 stycznia 2020. Policjant oraz Inspektor Transportu Drogowego czy funkcjonariusze: Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej czy Służby Celno-Skarbowej mogą sprawdzić stan pojazdu zatrzymanego w celu przeprowadzenia kontroli. Zostanie on zapisany we wspomnianej Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPiK). Według przepisów: „kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat”.

źródło: tvn24

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.