Perseidy 2019 – kiedy będzie noc spadających gwiazd? Sprawdź!

Wszyscy fani zjawisk na niebie czekają co roku na ten okres. Nie ma się co dziwić bo perseidy to naprawdę wspaniałe widowisko! W tym artykule dowiecie się, kiedy będzie ono miało miejsce w tym roku oraz gdzie najlepiej je oglądać. Perseidy 2019 już niebawem!

Czym są perseidy?

Perseidy to nic innego, jak rój meteorów. Z naszej planety można go wypatrywać regularnie. Co ciekawe obserwowany jest już od 2000 lat! Najwcześniej zauważono go na Dalekim Wschodzie. Całe zjawisko odbywa się od 17 lipca do 24 sierpnia. W związku z datą największego ich nagromadzenia, czyli między 12, a 13 sierpnia, nazywane są również łzami świętego Wawrzyńca. Dzieje się tak, ponieważ wtedy wypada wspomnienie tego świętego.

 

Perseidy 2019 – kiedy je obserwować?

Tego roku rój meteorów ma być najlepiej widoczny między 11, a 14 sierpnia. Najlepiej wypatrywać ich w drugiej połowie nocy i nad ranem. Najbardziej widoczne są zawsze na północnej półkuli. Do ich obserwacji nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt, bowiem widać je doskonale gołym okiem. Idealnym rozwiązaniem będzie udać się z dala od źródeł światła i po prostu wpatrywać w niebo. Maksimum roju wypada na noc z 12 na 13 sierpnia.

Spadające gwiazdy 2019

W tym roku w obserwacji nieba ułatwieniem będzie położenie księżyca. Mianowicie będzie on w okolicach nowiu, czyli jego blask nie będzie powodował zakłóceń w wypatrywaniu perseidów. Niestety według prognoz pogody w większości kraju ma występować wtedy spore zachmurzenie. Jednakże dla najbardziej wytrwałych obserwatorów i to nie będzie stanowiło problemu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez NASA (@nasa)

Gdzie oglądać rój meteorów?

Najwytrwalsi miłośnicy spadających gwiazd będą w stanie zobaczyć aż od 20 do 40 spadających meteorów w ciągu godziny! W związku z tak dużym zainteresowaniem tym zjawiskiem liczne muzea i planetaria organizują specjalne wydarzenia, by wspólnie wpatrywać się w niebo. W dużych miastach najlepiej zgromadzić się w parkach i lasach z dala od centrum i zaopatrzyć się w przenośne teleskopy. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!