Janów Podlaski – sprzedano 14 koni o wartości 1,4 miliona euro!

Janów Podlaski – jak co roku, odbywają się tam aukcje koni „Pride of Poland”. Właśnie zakończyła się jubileuszowa 50 aukcja koni arabskich, podczas której sprzedano 14 koni za łączną kwotę 1,4 miliona euro. W związku z tym, można mówić o ogromnym sukcesie, gdyż rok temu o takich dochodach nie było mowy. Podczas uroczystości, zebrali się kupcy z 28 krajów.  

Janów Podlaski stadnina

W Janowie Podlaskim w piątek odbył się 41. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, który trwał trzy dni. Co ciekawe, podczas tegorocznej imprezy zgłoszono 100 koni z polskich stadnin, między innymi właśnie z Janowa czy dodatkowo z Michałowa, Białki i 26 hodowli prywatnych.

Zainteresowanie imprezą zdecydowanie rośnie, ponieważ wzięła udział większa liczba koni niż rok temu. A to zdecydowanie powód do świętowania. W roku poprzednim, wylicytowano tylko sześć koni za łączną wartość 501 tysięcy euro. Natomiast w roku 2017, sprzedano 6 koni za kwotę 410 tysięcy euro.

źródło zdjęcia: tvn24

Porównując te wyniki do edycji 2019, nie robią one takiego wrażenia, gdyż w tym roku organizatorzy mogą pochwalić się ogromnym sukcesem. To było międzynarodowe wydarzenie, podczas którego kolejny raz zwrócono uwagę na piękne zwierzęta. 14 koni zostało wylicytowanych o łącznej kwocie 1,4 miliona euro. Można mówić o udanej edycji i jak podkreśla sam organizator, nie zależało im na wyprzedaniu koni za niskie ceny, aby zwiększyć wpływy. Kilka koni nie sprzedali, gdyż ceny nie odpowiadały ich wartości.

Minister rolnictwa powiedział również, że konie mogły zostać sprzedane, jednak oferowane pieniądze były zbyt małe. Nie chcą sprzedawać zwierząt za bezcen.

Janów Podlaski – najlepszy koń

Najlepszym koniem tej edycji została klacz Encarina, która pochodziła z hodowli znajdującej się w Janowie Podlaskim.To nie jest jej jedyny tytuł, gdyż dodatkowo zdobyła tytuł czempiona Polski klaczy młodych.

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.