Nowa ustawa dotycząca przyszłości sądów wzbudziła ogromne poruszenie, chociażby fakt, że podczas głosowania zabrakło prawie 30 posłów. Dodatkowo, wniesiono wiele poprawek, które według niektórych organów są sprzeczne z wartościami Unii. Ostra reakcja Komisji Europejskiej – wysłano list między innymi do prezydenta oraz innych ważnych organów państwa.
Ostra reakcja Komisji Europejskiej – list do władz państwa
Jak informuje RMF FM, wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova przekazała list do najważniejszych organów naszego państwa. Dotyczy to ustawy o przyszłości polskiego sądownictwa, która według większości jest sprzeczna z wartościami Unii.
Komisja Europejska wysłała list do prezydenta @AndrzejDuda , premiera @MorawieckiM , marszałka Sejmu i Senatu z prośbą o wstrzymanie projektu ustawy dot. sądów – informuje rzecznik Komisji Europejskiej pic.twitter.com/6Qqz9PkqCa
— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) December 20, 2019
Sprawa jest na tyle poważna, iż Komisja Europejska „jest gotowa do zaangażowania się w konstruktywny dialog z polskimi władzami i będzie wdzięczna za informacje o intensji polskiego rządu w sprawie projektu ustawy” – podaje rzecznik KE.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: NOWY SPOSÓB WERYFIKACJI KIEROWCÓW UBERA
Dodatkowo, prośba dotyczy wstrzymania prac nad wspomnianą ustawą, gdyż wywołuje ona wiele obaw. Przypominamy, iż po prawie dziesięciu godzinach obrad sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła 22 poprawki klubu Prawa i Sprawiedliwości do projektu nowelizacji ustaw sądowych.
Jak podaje Onet.pl, „jedna z proponowanych zmian, po poprawkach wprowadzonych przez komisję głosi, że przedmiotem obrad kolegium i samorządu sędziowskiego nie mogą być tematy polityczne, w szczególności zabronione jest podejmowanie uchwał podważających zasady funkcjonowania władz RP i jej konstytucyjnych organów”.
European Commission just send a letter to Polish president, PM, chairman of Sejm & Senate asking to suspend handling of a bill on changes to judiciary. And to provide info on the intentions of this bill.
TODAY Sejm is supposed to vote on it .#RuleofLaw https://t.co/EUQau72D2Z— M_Bos-Karczewska (@BosKarczewska) December 20, 2019
Póki co korespondencja z KE nie trafiła jeszcze do Kancelarii Sejmu, jednak później zostanie on przeanalizowany.