Olej palmowy w polskich produktach. Szkodliwy dla środowiska?

Olej palmowy jest bardzo tani w pozyskiwaniu. Dlatego też z tego powodu zrewolucjonizował branżę spożywczą. Pojawia się w wielu produktach, nawet w tych przeznaczonych dla dzieci. Jednak czy jest on dla nas szkodliwy? Jaki wpływ ma na nasze zdrowie?

Olej palmowy czy jest szkodliwy?

Olej palmowy sam w sobie nie zawiera szkodliwych dla nas substancji. Uzyskuje się go z miąższu owoców palmy oleistej i właśnie z tego powodu jest bogaty w liczne witaminy oraz składniki odżywcze. Jednak, aby jego wykorzystanie nie było aż tak drogie i opłacało się w przemyśle, poddawany jest procesowi utwardzania. Spożywanie takiego przetworzonego oleju palmowego nierafinowanego jest bardzo dla nas szkodliwe, prowadzi nawet do miażdżycy.

Olej palmowy gdzie występuje?

Ten olej stanowi aż 40% ogólnoświatowej produkcji tłuszczu, ponieważ jego wyprodukowanie jest niesłychanie tanie oraz wydajne. Poza tym, jest łatwy w przechowywaniu, a to wszystko przez dużą zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych, które nie jełczeją. Olej palmowy możemy znaleźć między innymi w: daniach gotowych, batonikach oraz ciastkach, słonych przekąskach, a także w sosach. Jeśli sprawdzamy skład na opakowaniu produktu i wydaje nam się, że ten olej nie występuje, pamiętajmy że może on się kryć pod inną nazwą. Bardzo często określany jest mianem tłuszczu roślinnego częściowo utwardzonego.

Olej palmowy orangutany

Mogłoby się nam wydawać, że jest bardziej korzystny dla środowiska, niż na przykład olej rzepakowy. Nic bardziej mylnego. Pomijając, że może prowadzić do: cukrzycy typu II, otyłości, ale również raka okrężnicy lub prostaty, to w dodatku ma katastrofalny wpływ na środowisko. Produkcja tego tłuszczu roślinnego prowadzi do śmierci tysięcy orangutanów oraz innych zwierząt, które żyją w Sumatrze i Borneo! Dodatkowo, ma niekorzystny wpływ na klimat. Dla porównania – co godzinę jest niszczona powierzchnia lasu deszczowego, która wielkością odpowiada 300 boiskom do piłki nożnej. W celu zasadzenia drzew olejowca musimy całkowicie oczyścić teren, dlatego najczęściej ludzie podkładają ogień. Niestety, nie tylko płonie wtedy roślinność, razem z nimi palą się żywcem wszystkie zwierzęta. Dlatego zastanówmy się następnym razem, czy naprawdę musimy kupić batonika z olejem palmowym.

źródła zdjęć: sante, okiem przyrodnika,

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.