Ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół – kiedy obchodzimy?

Ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół wypada już niebawem, dlatego warto poznać jego datę! Niewątpliwie te małe owady dają ludziom wiele dobrego. Warto więc tego dnia zastanowić się nad ich losem i w jaki sposób możemy o nie dbać. Poznaj datę i dowiedz się więcej na ich temat!

Ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół – data

Święto to obchodzimy w naszym kraju już 8 sierpnia! Już od kilku lat wpisało się ona do kalendarza wszystkich wielbicieli ekologii. Tego dnia w wielu placówkach, parkach narodowych i muzeach organizowane są specjalne obchody. Wszyscy chętni mogą porozmawiać ze specjalnie zaproszonymi pszczelarzami, zagrać w różne gry terenowe oraz zasadzić kwiaty z dużą ilością nektaru specjalnie dla naszych pszczelich przyjaciół!

 

Pszczoły – ciekawostki o pszczołach

To owady z rzędu błonkoskrzydłych. Pszczoły mieszkające w Europie są zazwyczaj udomowione i hodowane do wytwarzania miodu. Co ciekawe ich największymi wrogami są szerszenie. Zdarza się, że atakują one całe gniazda pszczół i zjadają ich larwy. Żyją w dużych koloniach, liczących od kilku do aż 80 tysięcy osobników. Zazwyczaj długość ich ciała waha się między 8 a 18 mm. Natomiast barwa może być jednolicie czarna, ciemnobrązowa, żółta lub czerwono-pomarańczowa.

Wymieranie pszczół

Niestety ostatnimi czasy notuje się masowe wymieranie tego gatunku. Dzieje się to głównie na terenie USA i Europy Zachodniej. Ekolodzy podejrzewają, że dzieje się to głównie poprzez stosowanie pestycydów podczas okresu, kiedy kwitną rośliny. Chemiczne środki stosowane do uprawy powodują obniżenie odporności owadów oraz większą podatność na różnego rodzaju patogeny.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez 🐝 beekeeping_love 🍯 (@beekeeping_love)

W jaki sposób chronić pszczoły?

Przede wszystkim pamiętajmy, że w naszym otoczeniu jest wiele miejsc, w których możemy posadzić kwiaty. Należy jednak nawozić je jedynie naturalnymi środkami i zapewnić różnorodność roślinną. Wypalanie traw oraz liści również nie wpływa korzystnie na te owady. Najlepiej, aby rośliny, które hodujemy kwitły w różnych okresach roku. Równie ważny jest fakt, że pszczoły oprócz nektaru i pułku kwiatowego potrzebują do życia również wody. Wilgotny mech lub oczko wodne to miejsca, w których będą mogły zaspokoić swoje potrzeby.

Ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół – 8 lipca