Tak pędzi policyjna kolumna! Czy to bezpieczne? [WIDEO]

tak jedzie policyjna kolumna

Tak pędzi policyjna kolumna! Czy to jest bezpieczne? Wideo bardzo szybko obiegło sieć i wielu szokuje. Okazuje się jednak, że wszystko miało odbyć się w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Oglądając nagranie, pojawiają się wątpliwości. Nawet, jeśli przepisy ściśle regulują poruszanie się w kolumnie, czy w praktyce jest to bezpieczne dla innych uczestników ruchu drogowego? Zobaczcie nagranie i oceńcie sami! 

Tak pędzi policyjna kolumna

Tak pędzi policyjna kolumna! Film opublikowany przez popularny kanał na YouTube pod nazwą „STOP CHAM”, po raz kolejny szokuje. Autor opisuje, jakoby wszystko miało dziać się na drodze w kierunku Kostrzyna, a policyjna kolumna miała zabezpieczać odbywający się tam właśnie Pol’and’Rock Festival. Kierowców zaskoczył fakt, że podróżujące z ogromną prędkością policyjne wozy, jechały niemal środkiem drogi i spychały z niej auta jadące z naprzeciwka. Wszystko wygląda bardzo niebezpiecznie. W dodatku, zdaje się, że gdyby tak jadąca kolumna natrafiła na mniej doświadczonego kierowcę, wszystko mogłoby zakończyć się tragicznie. Oceńcie sami, oglądając poniższe nagranie:

Czy to bezpieczne?

No właśnie, czy taka jazda jest bezpieczna? Sytuacja ta podzieliła środowisko internautów. Jedni twierdzą, że taka jazda może powodować bezpośrednie zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Drudzy z kolei powołują się na przepisy jazdy w kolumnie pojazdów uprzywilejowanych. Uważają ponadto, że wszystko odbywa się zgodnie z przepisami i tylko niewiedza innych kierowców w tejże sytuacji może być zagrożeniem.

Ciekawa cytat, który niejako odwołuje się do danej sytuacji, znaleźć można w portalu wpolityce.pl, a brzmi on następująco:

Zgodnie z prawem kierujący pojazdem uprzywilejowanym może – pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności – nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów. Oznacza, to że kierującego takim pojazdem nie obowiązują np. ograniczenia prędkości, mogą jechać pod prąd, wyprzedzać tam, gdzie jest zakaz dla wszystkich pojazdów, czy wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Ponadto dodaje się:

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.