Oddaj włosy na perukę – fundacje, które możesz wesprzeć

Oddawanie włosów na perukę od jakiegoś czasu jest znanym i rozpoznawalnym tematem w Polsce w kontekście chorób nowotworowych. Są fundacje prowadzące kampanie promocyjne zmieniające schematy myślenia o tej chorobie. Ty też możesz działać na rzecz poprawy jakości życia chorych na raka. Oddaj włosy na perukę.

 

Oddaj włosy na perukę

Peruki z naturalnych włosów nie są w Polsce refundowane z NFZ. Ich cena jest zatem wyjątkowo wysoka. W odpowiedzi na ten problem ruszył program „Daj Włos!”. Możesz się do niego włączyć i oddać swoje włosy, z których powstanie peruka. Peruki są przekazywane kobietom za darmo. Warto wiedzieć, że na jedną perukę potrzeba włosów od 5 do 10 osób.

Jak oddać włosy

Udział w programie może wziąć każdy, kto ma minimum 25 cm włosów do ścięcia i zmieniając swój wygląd chce zrobić coś dobrego dla innych. Włosy mogą być farbowane na ciemniejsze kolory, ale włosy rozjaśniane kiedykolwiek lub po trwałej nie nadają się na perukę. Co więcej, oddać można nawet siwe włosy. Aby oddać włosy, wystarczy je ściąć i przesłać na adres fundacji razem z wypełnionym oświadczeniem. Włosy do wysyłki najlepiej zapakować w papier lub ręcznik papierowy. Ważne jest żeby nasada nie pomieszała się z końcówką włosa dlatego najlepiej przed ścięciem zapleść z włosów warkocze i z dwóch stron związać gumką. Prawdopodobnie w twojej okolicy są salony fryzjerskie, które oferują bezpłatne ścięcie włosów zgodnie z wymaganiami. Możesz też ściąć włosy samemu.

Fundacja Rak’n’Roll

Najbardziej popularną fundacją, której możesz oddać włosy na perukę jest Rak’n’Roll. Fundacja powstała w 2009 roku z inicjatywy Magdy Prokopowicz, która także cierpiała na chorobę onkologiczną. Dzięki tej fundacji kobiety chore na raka zaczęły walczyć o swoją kobiecość w chorobie i o to żeby chorować godnie i jednocześnie leczyć się świadomie.

Fundacja WeGirls

Fundacja WeGirls z kolei pomaga chorym dzieciom oraz przeciwdziała społecznemu wykluczeniu dzieci. Główną akcją fundacji jest zbiórka włosów na peruki dla dzieci chorych, po chemioterapii lub po operacjach. Działa prężnie od kilku lat. Fundacja ta, podobnie jak Rock’n’roll ma listę salonów w całej Polsce, gdzie można bezpłatnie ściąć włosy.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.