Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy

Zniesienie obowiązku

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy to kolejne pozytywne udogodnienie dla kierowców. Zmiany mają być wprowadzone jeszcze w tym półroczu – zapewnia Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Elektroniczne prawo jazdy ma działać na tych samych zasadach jak elektroniczny dowód rejestracyjny.

Kolejna pozytywna zmiana

Minister cyfryzacji – Marek Zagórski poinformował, że jeszcze w tym półroczu czeka nas zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Elektronicznie prawo jazdy ma działać tak samo jak elektroniczny dowód rejestracyjny, który w Polsce obowiązuje od 1 października 2018 roku. W związku z tym, każdy kierowca nie będzie miał obowiązku posiadania ze sobą dokumentu, ponieważ służby mające dostęp do danych, sprawdzą w systemie czy posiadamy prawo jazdy i czy jest ważne. W efekcie będzie to koniec z wystawianiem mandatów za brak dokumentów. Jest to możliwe dzięki oficjalnej aplikacji rządowej na smartfony o nazwie mObywatel. Aplikacja ta korzysta z danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych, czyli: imiona, nazwiska, daty urodzenia, numery PESEL, zdjęcia, daty ważności, numery dowodu oraz informacje o tym kto wydał dokument.

Na ten moment nie wiadomo kiedy dokładnie przepis wejdzie w życie, ponieważ o sprawie musi również zadecydować Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury.

Minister cyfryzacji – Marek Zagórski poinformował:

Już dziś moglibyśmy uruchomić prawo jazdy w smartfonie, ale żeby nie wprowadzać kierowców w błąd, bo niektórzy mogliby odnieść wrażenie, że jeżeli mam już w smartfonie, to nie muszę mieć już fizycznie, to niestety musimy najpierw zmienić ustawę, żeby nie było mandatu za brak tradycyjnego prawa jazdy przy sobie.

ZOBACZ TAKŻE: NOWE PRZEPISY DLA KIEROWCÓW OD 1 STYCZNIA 2020

Kolejne zmiany

Warto również wspomnieć o szeregu innych zmian, które obowiązują kierowców już od 1 stycznia 2020 roku. Dotyczą one walki z nieuczciwymi dealerami oraz emisją dwutlenku węgla. Między innymi, podczas kontroli drogowej funkcjonariusze mają prawo do spisania stanu liczników. Kierowcy mają również obowiązek zarejestrować swój samochód w czasie do 30 dni. Ponadto, 95% samochodów z salonu musi emitować mniej niż 95 gramów dwutlenku węgla na każdy przejechany kilometr.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.