Numery telefonów użytkowników Twittera zhakowane – luki w ochronie

Numery telefonów niektórych użytkowników Twittera mogły znaleźć się w niepożądanych rękach. Jak informuje portal BBC, odkryto próby uzyskania dostępu do danych, które wiążą się z wybranymi profilami. Ma to podobno związek z awarią w systemie Android, kiedy do sieci wyciekły miliony danych. Poniżej więcej informacji. 

Numery telefonów użytkowników Twittera ujawnione

Jak informuje BBC, Twitter nie ujawnił informacji dotyczących liczby ujawnionych numerów telefonów. Co jeszcze, ujawniono iż prośby o dane kontaktowe zauważono w Iranie, Izraelu czy Malezji. Twitter uaktywnił funkcję połączenia numeru telefonu z kontem użytkownika. Wszystko po to, aby znaleźć go właśnie dzięki kontaktowi. Jednak ta usługa nie była dostępna dla użytkowników w Unii Europejskiej. Korzystać z tego mogli jedynie ludzie spoza UE.

Zaskakującym faktem jest to, że dostęp do tego mieli użytkownicy w Iranie, gdzie ten portal jest tam niedostępny, ze względu na zakaz jego używania. W grudniu TechCrunch poinformował, że badaczowi bezpieczeństwa Ibrahimowi Balicowi udało się dopasować 17 milionów numerów telefonów do konkretnych kont użytkowników Twittera, wykorzystując wadę funkcji kontaktów w aplikacji Twittera na Androida.

ZOBACZ TAKŻE: SPOTIFY UDOSTĘPNIA PLAYLISTĘ DLA PSÓW – IDEALNA PODCZAS NIEOBECNOŚCI WŁAŚCICIELI W DOMU

Balic automatycznie wygenerował ponad dwa miliardy numerów telefonów i przesłał je na Twitter za pośrednictwem aplikacji. W ciągu dwóch miesięcy dopasował te wygenerowane liczby do użytkowników w Izraelu, Turcji, Iranie, Grecji, Armenii, Francji i Niemczech.

 

Twitter opublikował oświadczenie, iż usunął opcję łączenia kont z numerami telefonów. Zawieszono również wszystkie konta, które mogły korzystać z tego narzędzia.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.