Nowy minerał na Ziemi – edskotyt znaleziony w meteorycie

Nowy minerał na Ziemi – naukowcy w Kalifornijskiego Instytutu Technicznego oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli Edskotyt. Co ciekawe, zanim rozpoczęto nad nim pracę, znajdował się przez wiele lat w Muzeum Victorii w Australii. Spadł na Ziemię w 1951 roku i do tej pory, przez badania, jego masa zmniejszyła się z 220 gramów do 71. 

Nowy minerał na Ziemi – odkrycie naukowców w Kalifornii

Jak podaje tvn24, naukowcy odkryli nowy minerał. Co ciekawe, historia sięga roku 1951, kiedy spadł na Ziemię meteoryt. Znajdował się on w Muzeum Victorii w Australii, gdzie systematycznie poddawano go badaniom. Dlatego jego masa zmalała z 220 gram do 71. Jednak prawdziwe odkrycie należy do naukowców z Kalifornii, dzięki którym poznamy minerał o nazwie Edskotyt.

ZOBACZ TAKŻE: KATASTROFA LOTNICZA W KAZACHSTANIE – KILKADZIESIĄT OSÓB RANNYCH

Badacze z Kalifornijskiego Instytutu Technicznego oraz Uniwersytetu Kalifornii przedstawili światu wspomniany Edskotyt, czyli nowy minerał. Sporym zaskoczeniem był fakt, iż po raz pierwszy spotkano go w naturze. Wcześniej otrzymano go w procesie przetapiania żelaza w stal. Dzięki temu nazwano minerał dopiero w tym roku, po znalezieniu go w naturalnym środowisku.

Nadal pozostaje tajemnicą to, jak edskotyt znalazł się w meteorycie. Jak podają eksperci, źródła trzeba by szukać w jądrze innej planety. Dr Stuart Mills z Muzeum Victorii poinformował:

W tym meteorycie było dużo węgla. Gdy meteoryt stygł, żelazo i węgiel połączyły się i stworzyły ten minerał

 

 


źródło: CNN

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.