Cztery nowe miasta na mapie Polski już od stycznia 2020 roku!

Cztery nowe miasta na mapie Polski – od stycznia 2020 roku status miasta odzyskają: Piątek, Lututów, Czerwińsk nad Wisłą oraz Klimontów. Utraciły one prawa miejskie w skutek represji po powstaniu styczniowym. Dodatkowo, część gmin w naszym kraju zmieni swoje granice. 

Cztery nowe miasta na mapie Polski

Na mapie Polski od stycznia 2020 pojawią się cztery nowe miasta. Lututów, Piątek, Czerwińsk nad Wisłą oraz Klimontów. Wspólnym faktem jest to, iż miejski status utraciły one w skutek represji po powstaniu styczniowym. Na odzyskanie praw musieli czekać prawie półtora wieku.

Na oficjalnej stronie miasta Piątek widnieje informacja:

W 2020 roku przypada 150. rocznica odebrania Piątkowi praw miejskich. Rocznica ta stanowi właściwy moment, aby podjęto działania mające na celu wystąpienie z wnioskiem o przywrócenie tych praw miejscowości, która przez dominujący okres swojej historii była miastem, a prawa miejskie utraciła wskutek czynu niepodległościowego w okresie zaborów. To polski król, przed 1339 rokiem, nadał Piątkowi prawa miejskie, a car rosyjski w 1870 roku nam je odebrał w odwecie za udział obywateli w Powstaniu Styczniowym

Dodatkowo, aby uzyskać prawa miejskie, miasto musi posiadać miejski układ architektoniczny oraz co najmniej 2 tys. mieszkańców. „Rzeczpospolita” w opublikowanym materiale informuje, iż po zmianie Polska będzie liczyć 944 miasta, w tym 2/3 z nich jako gminy miejsko-wiejskie. 66 ma jednocześnie prawa powiatu.

ZOBACZ TAKŻE: NOWY MINERAŁ NA ZIEMI – ZNALEZIONY W METEORYCIE

Piątek i Lututów znajdują się na terenie województwa łódzkiego. Czerwińsk nad Wisłą na terenie województwa mazowieckiego, natomiast Klimontów woj. świętokrzyskie.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.