Nowość na TikToku – młodzież tym razem postanowiła wcielić się tam w rolę… ofiar obozów koncentracyjnych, znanych z czasów II Wojny Światowej. Wszystko określono mianem #holokaustchallenge, co jak łatwo się domyślić, od razu wywołało dyskusje i kontrowersje. Nie wszystkim podoba się taki sposób wykorzystywania tragicznej historii setek tysięcy ofiar wojennej zagłady. Z drugiej strony – można interpretować to jako uświadomienie młodszych pokoleń o horrorze, jaki rozpętał się właśnie podczas wojny. Tak czy inaczej, twórczość tiktokerów może szokować. Głos w całej sprawie zabrało między innymi Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Nowość na TikToku – młodzież kreuje się na ofiary obozów koncentracyjnych. Wszystko nazwano #holokaustchallenge
Już sama nazwa #holokaustchallenge może budzić sporo zastrzeżeń i kontrowersji. Właśnie na taki pomysł wpadli niedawno użytkownicy popularnej aplikacji TikTok. W całym wyzwaniu chodzi o kreacje siebie samego na ofiarę wojennych zbrodni. Konkretnie chodzi o osoby, które przebywały w obozach koncentracyjnych, takich jak choćby Auschwitz-Birkenau.
— Patricia🏳️🌈✡️ (@Mowgli_Lincoln) August 18, 2020
Pomysł opiera się na tworzeniu kilkunastosekundowych filmików, prezentujących właśnie krótkie historie prosto z obozów zagłady. Wszystkiemu towarzyszy upiorny makijaż, mający podkreślić cierpienie i ból. O jednym z tego typu nagrań pisze portal wirtualnemedia.pl. Można tam przeczytać o pewnym nagraniu. To idealny przykład #holokaustchallenge, a wszystko okraszone jest następującą historią:
W wieku 19 lat zostałam umieszczona z rodziną w obozie. Byliśmy zmuszani do pracy, było to bolesne, wyczerpujące. Byliśmy torturowani. (…) Pewnego dnia kazali nam iść pod prysznic. Moja mama i ja trzymałyśmy się za ręce. Miło było wiedzieć, że nie umrę sama.
Nowe wyzwanie #holokaustchallenge skomentowało Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie ma jednoznacznej krytyki
Jak wcześniej wspomniano, pomysł nastolatków wywołał wiele kontrowersji. Nie wszyscy jednak uważają to za brak szacunku do ofiar pogromu ludności. Niektórzy interpretują twórczość młodzieży, jako chęć wspomnienia i uczczenia przerażających wydarzeń z czasów II Wojny Światowej.
Jak podaje wspomniany wcześniej portal Wirtualne Media – sprawę skomentowało Muzeum Auschwitz-Birkenau. W specjalnie wydanym oświadczeniu można przeczytać, że nowy trend jest „krzywdzącym i trywializującym historię” zjawiskiem. Jednakże, Muzeum apeluje, aby nie atakować młodych ludzi, którzy są odpowiedzialni za tworzenie tego typu treści. Wszystko dlatego, że ich intencje trudno odczytać. Twórcy oświadczenia mają nadzieję, że #holokaustchallenge będzie przede wszystkim wartością edukacyjną – a nie prześmiewczą i znieważającą bardzo poważne kwestie.
W komunikacie muzeum można przeczytać:
Historie ludzi uwięzionych i zamordowanych w Auschwitz są tragiczne, bolesne i emocjonalne. Ważne, by dzielić się indywidualnymi historiami, aby je upamiętniać i nimi edukować. Ważne również, aby umieścić historie w odpowiednim kontekście, z dokładnością i szacunkiem.