Nirmal Purja Magar pobił rekord Kukuczki, jest 10 razy szybszy

Nirmal Purja Magar

Nirmal Purja Magar jest brytyjskim, emerytowanym komandosem. Zdobył wszystkie ośmiotysięczniki w 10 razy krótszym czasie niż polski rekordzista – Jerzy Kukuczka.

Emerytowany komandos

Nirmal Purja Magar to emerytowany komandos urodzony w Nepalu, który postanowił zmienić swoją profesję. Za cel obrał sobie zdobycie wszystkich ośmiotysięczników w jak najkrótszym czasie. Dotychczas za rekordzistę uznawano polskiego himalaistę – Jerzego Kukuczkę, któremu wejście na 10 najwyższych gór w Himalajach i 4 w Karakorum zajęło 7 lat 11 miesięcy i 14 dni. Nepalczyk zrobił to w 7 miesięcy. Co więcej pokonanie pierwszych 11 zabrało mu jedynie 94 dni. Jest to wynik ponad 10-krotnie szybszy niż Kukuczki. Poniższy filmik to krótkie streszczenie tego niesamowitego dokonania:

Zdobywał szczyty w zupełnie inny sposób niż jego poprzednicy

Członkowie „Klubu 8k” uważają, że styl wspinaczki liczy się tak samo jak wejście na szczyt. Dlatego niechętnie korzystali z butli tlenowych czy też lin przymocowanych już wcześniej przez kogoś innego. Wybierali trudne trasy albo przecierali szlaki jako pierwsi. Niepisaną zasadą jest korzystanie ze swoich umiejętności technicznych oraz wytrzymałości do granic wyczerpania. Natomiast na temat nowego rekordzisty National Geographic wypowiedział się następująco: „Jego sposób zdobywania gór w porównaniu do wysiłków innych wspinaczy wysokogórskich wydaje się być raczej swobodnym spacerem. W końcu wchodzi ”prostymi” szlakami, przy wsparciu Szerpów i zawsze ma pod ręką butle z tlenem. Tylko tempo ma zabójcze. 12 godzin po zdobyciu Mt Everest był na szczycie 4. góry świata, Lhotse. Po kolejnych 48 godzinach oglądał okolicę ze szczytu Makalu, kolejnego 8-tysięcznika na liście.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.