Niedziele handlowe we wrześniu – kiedy wypadają?

Chcesz zrobić zakupy w weekend, ale nie wiesz kiedy przypadają niedziele handlowe, a kiedy niehandlowe? W ostatnich miesiącach sporo z nas ma problemy z określeniem czy najbliższa niedziela będzie handlową. Poniżej prezentujemy wam kalendarz, w którym możecie sprawdzić niedziele handlowe we wrześniu. 

 

Kiedy sklepy są zamknięte?

Niedziela handlowa, czyli taka kiedy możemy zrobić zakupy, przypada w Polsce coraz rzadziej. Dzieje się tak za sprawą ustawy o ograniczeniu handlu obowiązującej od marca 2018 roku. W minionym, 2018 roku, mogliśmy zrobić zakupy zwykle dwa razy w miesiącu. Od 2019 roku ustawę o zakazie handlu zaostrzono i niedzielę handlową ograniczono do jednego weekendu. Niedziela handlowa w ostatnim czasie jest zatem w Polsce coraz większą rzadkością. Zgodnie z ustawą, zakupy możesz zrobić jedynie w ostatni weekend miesiąca. Niemniej jednak wyjątkiem są miesiące, w których wypadają ważne święta. W takim wypadku liczba niedziel handlowych zwiększa się. Co ważne, w 2020 roku wszystkie niedziele będą ustawowo wolne od handlu poza miesiącami, w których wypadają ważne święta.

Jakie są niedziele handlowe we wrześniu

We wrześniu 2019 roku mamy w kalendarzu łącznie pięć niedziel. Cztery są niehandlowe, ostatnia jest handlowa:

  • 1 września – niedziela niehandlowa
  • 8 września – niedziela niehandlowa
  • 15 września – niedziela niehandlowa
  • 22 września – niedziela niehandlowa
  • 29 września – niedziela handlowa.
Ustawa o ograniczeniu handlu
Ustawa z 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu zawiera zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.
Co oznacza niedziela niehandlowa?

Zgodnie z zapisem w ustawie, w niedziele zakazany jest handel, ale także inne czynności związane ze sprzedażą. Mogą to być m.in. magazynowanie, logistyka, przeładunki czy dystrybucja. Niemniej jednak z zakazu wyłączone są np. apteki czy stacje benzynowe.

Podsumowując, odnalezienie się w grafiku niedziel handlowych i niehandlowych jest nie lada wyzwaniem. Zasady te zmieniają się wraz z upływem czasu, a dodatkowo są stosowane pewne wyjątki. Niemniej jednak, we wrześniu 2019 roku jedyną niedzielą handlową jest dzień 29 września.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.