Niedziele handlowe w październiku – kiedy zrobisz zakupy?

Planujesz zakupy w weekend, ale nie wiesz kiedy przypadają niedziele handlowe, a kiedy niehandlowe? W ostatnim czasie sporo z nas ma problemy z określeniem czy najbliższa niedziela będzie handlową. W związku z tym prezentujemy wam kalendarz, w którym sprawdzicie niedziele handlowe w październiku.

 

Ustawa o ograniczeniu handlu

Ustawa z 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu to zbiór zasad dotyczących ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Niedziela niehandlowa – co to oznacza?

Co ważne, zgodnie z zapisem w ustawie, w niedziele zakazany jest handel, ale także inne czynności związane ze sprzedażą. Są to m.in. magazynowanie, logistyka, przeładunki czy dystrybucja. Niemniej jednak z zakazu wyłączone są np. apteki czy stacje benzynowe.

Kiedy sklepy są zamknięte?

Wszyscy wiemy, że niedziela handlowa przypada w Polsce coraz rzadziej. Dzieje się tak za sprawą ustawy o ograniczeniu handlu. Obowiązuje ona od marca 2018 roku. Jeszcze w 2018 roku mogliśmy zrobić zakupy zwykle dwa razy w miesiącu. Z kolei od 2019 roku ustawa o zakazie handlu została zaostrzona i niedziela handlowa została ograniczona do jednego weekendu. W związku z tym niedziela handlowa w ostatnim czasie to w Polsce coraz większa rzadkość. Zgodnie z ustawą, zakupy możesz zrobić jedynie w ostatni weekend miesiąca. Wyjątek stanowią miesiące, w których wypadają ważne święta. W rezultacie liczba niedziel handlowych zwiększa się. Co ważne, w 2020 roku wszystkie niedziele będą ustawowo wolne od handlu poza miesiącami, w których wypadają ważne święta.

Niedziele handlowe w październiku

W październiku 2019 roku wypadają cztery niedziele. Trzy z nich są niehandlowe, ostatnia jest handlowa:

  • 6 października – niedziela niehandlowa
  • 13 października – niedziela niehandlowa
  • 20 października – niedziela niehandlowa
  • 27 październikaniedziela handlowa.

Podsumowując, odnalezienie się w grafiku niedziel handlowych i niehandlowych to nie lada wyzwania. Zasady te zmieniają się wraz z upływem czasu, a dodatkowo są stosowane pewne wyjątki. Niemniej jednak, w październiku 2019 roku jedyną niedzielą handlową jest dzień 27 października.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.