Najstarsze zwierzęta na świecie! Nie uwierzycie, ile mają lat!

 

Jonathan, bo o nim właśnie mowa, to żółw, który pamięta jeszcze czasy, kiedy na świecie nie było żarówek! Wykluł się w 1832 roku, kiedy samochody były dopiero planowane, a żarówka nie została jeszcze wymyślona.

Obecnie Jonathan jest ogromnym gadem, który jest najstarszym lądowym zwierzęciem na świecie. Wykluł się na Seszelach i mieszka obecnie na wyspie św. Heleny na południowym Atlantyku.

Najstarsze zwierzęta na świecie

Jednym z głównych opiekunów tego żółwia jest przewodnicząca lokalnej SPCA Teeny Lucy. Jonathan przebywa na terenie zabytkowej rezydencji gubernatora, gdzie każdego dnia jest odwiedzany przez Lucy i inne osoby. Regularnie karmiony jest świeżymi warzywami.

„Jonathan jest tutaj ikoną. To wielki stary dżentelmen, który wszystko widział. Wylądował na wyspie św. Heleny w 1882 roku jako dorosły żółw. Widział pokolenia ludzi przychodzących i odchodzących”.

„Jonathan prawdopodobnie jest w pełni ślepy, ale nadal dobrze sobie radzi. Zazwyczaj spędza całe dnie, wylegując się w słońcu, żując trawę i relaksując się ze swoimi żółwimi przyjaciółmi. To bardzo spokojne życie dla kogoś o takim statusie. Jest tak popularny, że jego portret znajduje się nawet na grzbiecie pięciocentówki małej wyspy”.

Kolejnym bardzo długowiecznym gatunkiem zwierząt są zdecydowanie rekiny polarne! Mogą dożyć nawet 500 lat!

Okaz, który prezentujemy poniżej, żyje w Oceanie Atlantyckim. Szacuje się, że może mieć aż 512 lat! Wszystko wskazuje na to, że rekin ten, to najstarsze żyjące zwierzę na świecie. Przynajmniej wśród tych odkrytych przez człowieka.

Wiek rekina polarnego liczy się w bardzo prosty sposób, a dokładniej na podstawie jego wzrostu. Każdego roku rekiny te średnio zwiększają swoją długość o 1 cm.

Okaz odkryty przez naukowców miał 5,5 metra. Zdecydowano się na dodatkowe badanie metodą datowania radiowęglowego.
Metoda ta wykazała, że rekin może mieć pomiędzy 275 a 512 lat. Jednak patrząc na jego rozmiar, uważa się, że ta górna granica jest tą najbardziej prawdopodobną.

Trzeba podkreślić, że rekiny polarne średnio dożywają aż 400 lat.
Podsumowując – rekiny polarne oraz żółwie to prawdopodobnie najstarsze zwierzęta świata!

Świat zwierząt nie przestaje nas zaskakiwać. Szanujmy te piękne istoty, ponieważ to one sprawiają, że nasz świat jest piękniejszy!