Najnowszy sondaż prezydencki – Duda liderem

Najnowszy sondaż

Najnowszy sondaż prezydencki wskazuje, że Andrzej Duda prowadzi w rankingu z poparciem 43,7%. Warto zauważyć, że jest to niewiele mniej niż przed miesiącem, kiedy wynik wynosił 44%. Jak wygląda dalsza klasyfikacja?

Dlaczego poparcie Andrzeja Dudy spadło?

Najnowszy sondaż pokazuje, że poparcie Andrzeja Dudy nieznacznie spadło – z 44% do 43,7%. Ponadto, w poprzednim zestawieniu Duda miał niespełna 7 punktów więcej niż obóz Zjednoczonej Prawicy. Teraz to prawie 8. Spadek poparcia dla PiS jest coraz wyraźniejszy. Natomiast Małgorzata Kidawa-Błońska zyskuje coraz większe poparcie. Po starcie kampanii osiągnęła poparcie ponad 29% wyborców. Jest to lepszy wynik niż całą Koalicja Obywatelska (27,2%), która uzyskała wynik o 2 punkty lepszy niż miesiąc temu. Kolejne miejsce należy do Szymona Hołowni, który uzyskał poparcie rzędu 8,1%. Czwarte miejsce z poparciem 6,9% należy do kandydata Lewicy – Roberta Biedronia. Piąty wynik należy do szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysz, który otrzymał 4% głosów ankietowanych. Najsłabszy wynik na poziomie 3,8% uzyskał Krzysztof Bosak z Konfederacji. Warto jednak zaznaczyć, że 4,3% respondentów poinformowało, że nie wie na kogo oddać swój głos.


ZOBACZ TAKŻE: OSCARY 2020 – „PARASITE” NAJLEPSZYM FILMEM

II tura wyborów

BRIS zbadał również wyniki ewentualnej II tury wyborów prezydenckich. We wszystkich głównych wariantach wygrywa Andrzej Duda z poparciem około 50%. Szef IBRIS Marcin Duma powiedział: „Gra jest otwarta. Przewaga Dudy w parach II tury jest faktem, ale to wyniki tylko nieznacznie powyżej 50 procent (w przypadku starcia z Kidawą-Błońską i Biedroniem). To jeszcze nie jest rozstrzygnięcie.”

Zdaniem Dumy opozycja nie jest silniejsza od obozu Andrzeja Dudy. Podkreślił: „Pamiętajmy, że on jest mocniejszy niż jego ugrupowanie. Nie można więc przekładać poparcia dla PiS, które w wyborach senackich okazało się mniejsze niż dla całej zjednoczonej opozycji, na wyniki prezydenckie”.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.