Najem okazjonalny – co to jest i jak sporządzić umowę

Z różnych przyczyn wynajmujemy mieszkanie. Czasami zaczynamy studia, czasem powiększa nam się rodzina, a czasami wyjeżdżamy do innego miasta np. w poszukiwaniu pracy. Jak wynająć mieszkanie i sporządzić umowę żeby najem okazjonalny zabezpieczał obie strony?

 

Co to jest?

Zgodnie z zapisem w Kodeksie cywilnym, umowa o najem okazjonalny służy do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, zawarta jest na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat. Opcja ta jest możliwa tylko dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej w zakresie wynajmu. Najem okazjonalny jest o tyle korzystny, że umożliwia przeprowadzenie eksmisji lokatorów np. wtedy, kiedy nie zapłacił czynszu. Czas na opuszczenie lokalu to z reguły 7 dni. Warto wiedzieć, że przed eksmisją, w świetle prawa, nie są chronione nawet osoby małoletnie czy kobiety ciężarne.

Najem okazjonalny – umowa

Umowa najmu okazjonalnego podpisywana jest u notariusza. Musi mieć formę pisemną i zawierać dodatkowe załączniki. Są to:

  • oświadczenie w formie aktu notarialnego o zgodzie najemcy na najem okazjonalny we wskazanym terminie
  • wskazanie innego lokalu, w którym najemca będzie mógł mieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu
  • oświadczenie właściciela lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy.

Wynajmujący ma obowiązek zgłoszenia zawarcia umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego. Ma na to 14 dni. Maksymalny czas, na jaki można wynająć mieszkanie okazjonalnie to 10 lat. Po upływie tego okresu, można umowę przedłużyć.

Kiedy można wypowiedzieć najem okazjonalny

Tryb najmu okazjonalnego pozwala na wypowiedzenie umowy pod warunkiem, że:

  • lokator korzysta z mieszkania w sposób niezgodny, powstają przez to szkody i kontynuuje te działania mimo pisemnego upomnienia
  • przez 3 okresy płatności lokator nie ureguluje czynszu lub innych opłat i nie zrobi tego po pisemnym upomnieniu
  • bez zgody właściciela lokator wynajął mieszkanie lub jego część
  • najemca stracił możliwość przeprowadzenia się do zastępczego lokalu i nie dostarczył kolejnego oświadczenia ze wskazaniem nowego miejsca, w którym mógłby zamieszkać.
Korzyści czy wady?

Celem najmu okazjonalnego jest zapewnienie większej ilości praw właścicielom lokali. Zawierając taką umowę, mogą oni szybciej i skuteczniej pozbyć się uciążliwych lokatorów. Niemniej jednak trudniej znaleźć osoby, które spełniają niezbędne warunki zawarte w przepisach dotyczących najmu okazjonalnego. Spora grupa lokatorów nie będzie mogła choćby wskazać alternatywnego miejsca zamieszkania. Ograniczeniem jest także cel wynajmu czyli jedynie mieszkaniowy. Dodatkowo nie jest możliwe podpisanie umowy na czas nieokreślony.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.