Moderatorzy treści na Facebooku o krok od wypalenia zawodowego

Moderatorzy treści na Facebooku

Moderatorzy treści na Facebooku o krok od wypalenia zawodowego. Ich praca polega na oglądaniu różnego rodzaju filmów i treści oraz decydowaniu czy mogą pojawić się w serwisie. Skarżą się, że kilkugodzinne oglądanie morderstw lub innych obrzydliwych filmów wpływa na ich zdrowie psychiczne. Zaproponowali, aby Mark Zuckerberg przez godzinę pracował jako moderator treści i zrozumiał jak trudna jest ich praca. 

Zespół stresu pourazowego

Moderatorzy treści na Facebooku o krok od wypalenia zawodowego. Pracownicy skarżą się, że spędzają wiele godzin dziennie na śledzeniu „morderstw, pobić i innych makabrycznych, obrzydliwych filmów”. Oskarżali pracodawcę, że grozi im zespół stresu pourazowego oraz inne choroby psychiczne. Moderatorzy opowiadali, że podczas pracy widzieli mnóstwo przerażających treści przesyłanych przez internautów. Użytkownicy Facebooka masowo tworzą posty przepełnione mową nienawiści. Warto zaznaczyć, że tysiące moderatorów, których Facebook zatrudnia za pośrednictwem usług podmiotów zewnętrznych, zarabia zaledwie 30 000 $ rocznie. Co więcej, w ciągu dnia pracy przysługuje im jedynie 9 minut przerwy. Pracownicy mówią, że często spędzają tą krótką przerwę na płakaniu i przeżywaniu tego, co przed chwilą ujrzeli. 

ZOBACZ TAKŻE: ZAMIESZKI W BANGLADESZU – PRZEZ OBRAŹLIWY WPIS O MAHOMECIE NA FACEBOOKU

Co na to sam Mark Zuckerberg?

Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebooka, pojawił się w środę przed Komitetem ds Usług Finansowych. Zapytano go czy osobiście spędziłby godzinę każdego dnia moderując posty najgorszych przestępców. Zuckerberg zaprzeczył i dodał: „Nie jestem pewien, czy ten rodzaj pracy to dobry pomysł, ale sam spędzam dużo czasu na przeglądaniu tych treści.” Ponadto dodał, że skargi pracowników są mocno przesadzone, a ich praca nie jest aż tak ciężka jak twierdzą. W raporcie dla The Verge, który opublikowano na początku tego roku zaznaczono, że w firmie panują złe warunki pracy. Zwrócono uwagę na to, że pracownicy muszą usuwać dziecięcą pornografię, makabryczne zgony oraz inne podobnego rodzaju treści. Co więcej, Facebook liczy około 15 000 moderatorów. To naprawdę spora ilość ludzi, która naraża swoje zdrowie psychiczne dla pracy. 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.