mObywatel – czym jest? Jak z niego korzystać? [INFORMACJE]

mObywatel – czyli idziemy w kierunku cyfryzacji! Od momentu instalacji aplikacji, urzędowe życie powinno być łatwiejsze. Czy nie będziemy musieli nosić ze sobą dokumentów? Sprawdź szczegóły! Czym jest mObywatel? Jak z niego korzystać? Jakie korzyści daje? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz poniżej.

mObywatel aplikacja

mObywatel to nic innego jak rządowa aplikacja! Stworzono ją w celu ułatwienia życiom obywatelom naszego kraju. Ma pomagać w codziennym życiu, ale przede wszystkim w rozwiązywaniu spraw urzędowych – czyli takich, do których załatwienia bardzo często potrzebne są wszelkiego rodzaju dokumenty.

Aplikacja rzecz jasna jest bezpłatna. Co równie ważne, jest oficjalnym narzędziem, które do dyspozycji obywateli oddaje rząd. Skierowana jest na urządzenia elektroniczne (smartfony). Pozwala ona na uzyskanie dostępu do różnych usług „bez dokumentów”. Przykład? Dzięki mObywatelowi legalnie i bez żadnego problemu zdołamy potwierdzić naszą tożsamość (choćby w urzędzie). 

mObywatel dowód osobisty

Jak już wcześniej wspomniano, aplikacja ma służyć głównie do tego, aby bez problemu osoba posiadająca ją, mogła potwierdzić swoją tożsamość. Wszystko bez konieczności posiadania ze sobą tradycyjnego plastikowego dowodu. 

Będzie ona niezwykle przydatna w razie konieczności potwierdzenia naszej tożsamości tam, gdzie wymagany jest dokument ze zdjęciem. Mowa tutaj choćby o takich instytucjach jak poczta, punkt usługowy czy nawet sklepy. Funkcji jest jednak jeszcze więcej, a należą do nich również: rejestracji w przychodni, przy weryfikacji ważności badań, przy wyrabianiu kart czy zapisywaniu się do wszelkich instytucji, a także do potwierdzenia danych gdy kupujemy jakąś usługę (za przykład niech posłuży wykupienie abonamentu telefonicznego).

mObywatel logowanie

Warunkiem działania aplikacji jest odpowiedni telefon a także system operacyjny naszego urządzenia. Bez poniższych, mObywatel nie będzie poprawnie funkcjonował. Co zatem należy spełnić, aby w pełni cieszyć się rządową aplikacją?

Smartfon musi być wyposażony w Bluetooth, a także w aparat fotograficzny. mObywatel przewidziany jest na systemy operacyjne Android oraz iOS. Ten drugi musi być w wersji przynajmniej 11.0.3. Jeśli chodzi o Androida, wymagana jest przynajmniej wersja 6.0.

Warto dodać, że mObywatel może posiadać nasze prawo jazdy, dowód osobisty, legitymację szkolną i studencką oraz dowody rejestracyjne. Może okazać się naprawdę przydatnym urządzeniem.

źródło zdjęć: play.google.com, rp.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.